Znakař Čejka a prsařka Horská měli na MS k postupu do finále daleko


Budapešť – Znakař Jan Čejka i prsařka Kristýna Horská měli na mistrovství světa k postupu do finále daleko. Čejka se v závodě na 200 metrů čtrnáctým místem v semifinále postaral o zatím nejlepší umístění skromné ​​české výpravy bazénových plavců v Budapešti, Horská byla na rovněž na pat dvoustovcen v semifinále. Ani jeden z nich nezlepšil ve večerním programu výkon z dopolední rozplavby.

Čejka za ním výkonem 1:59,28 zaostal o 63 setin. Jeho český rekord je ještě o další bezmála dvě sekundy lepší. Od postupu dělily Čejku více než dvě sekundy. Uznal, že semifinale trochu přepálil. „Tu první stovku jsme se snažil jet lehce, ale zase jsem viděl, že ten vedle mě jel dopředu, takže jsem se ho snažil držet. Cítil jsem, že první stovka mi dala víc zabrat než ráno. že nemám pořádně natrénováno a že jsem zu rozjel moc rychle. ke konci jsem potom úplně vytuhnul. snažil jsem seem se bojovat, ale konci nach vůbec nažil jsem sehuha stovka byla.

Doplatil na nemoc v přípravě. „Kdyby ten půlrok proběhl, jak by měl, vypadalo by to jinak. Jakmile člověk nemůže dát vodě sto procent každý den v tréninku, na závodě je to pak znát. V pátek ho na závěr MS česká padesátka, na které před třemi lety získal v Budapešti juniorský světový titul.

Ještě o několik desetin dál než on měla k finálové osmičce Horská, která se časem 2:27,87 přiblížila dopolednímu výkonu na tři setiny. “Jsem strašně ráda, že se mi podařilo kvalifikovat do semifinal. Vím, že časy byly trochu lehčí než třeba na olympiádě. Ale beru jako odměnu, že tady jsem, že jsem se přes to všechno do semifinále dostalle dostal dubna podstoupila operaci srdce kvůli arytmii.

Před semifinále bojovala sama se sebou, když se ve svolavatelně necítila úplně fit. “Z ničeho nic jsem slyšela, že srdce pracuje. Ne, že by to bylo špatně. Bylo mi to strašně nepříjemné, měla jsem takový divný tlak. Ne, že bych cítila, že mi buší srdce, ale takové rány,” popisovalay.

Snažila se na to nemyslet, ale dařilo se jí to jen prvních padesát metrů. “Jak jsem se snažila zrychlovat, strašně jsem si to uvědomovala. Strašně mě to štve, že mě to ovlivnilo. Za celý závod jsem nedokázala myslet na nic jiného, ​​než abych doplavala, protože jsem se stra. Ne, že bych se bála, že se mi něco stane, ale bylo to nepříjemné,” uvedla čtyřiadvacetiletá plavkyně.

Podle všech lékařských vyšetření je fyzicky v pořádku, ale i zdravotníci ji varovali před možnými psychickými obtížemi. “Asi to chvilku bude trvat, než se tělo a hlava dá dohromady. Přece jenom, ten návrat byl strašně rychlý, za což jsem hrozně ráda. Ale psychicky to náročné bylo. Mrzí, že to přijde tady. Ale vyzkoušela a jskoušela a jskoušela mistrovství Evropy mě to snad nezaskočí,” dodala Horská.

Závod na 200 metrů motýlek ovládla teprve patnáctiletá Kanaďanka Summer McIntoshová, jež posunula vlastní juniorský světový rekord na 2:05,20. Po stříbru na kraulařské čtyřstovce se radovala z prvního světového titulu mezi dospělými. Takhle mladá plavkyně získala světový titul naposledy v roce 2011, kdy vyhrála Číňanka Jie Š’-wen polohový závod na 200 metrů.

Už druhé zlato na tomto MS získal sedmnáctiletý David Popovici. Rumunský kraulař využil Absence zdravotně indisponovaného amerického favorita Caeleba Dressela a po dvoustovce nenašel přemožitele ani na poloviční distanci. Ve finale časem 47,58 porazil o šest setin Francouze Maximea Grouseta. Nejvšestrannějším plavcem šampionátu se stal dvacetiletý Francouz Léon Marchand, který po dlouhé polohovce dnes ovládl i tu krátkou. K tomu má stříbro na 200 metrů motýlek.

Osmnáctou zlatou medaili z mistrovství světa získala Katie Ledecká, která dnes pomohla k triumfu americké štafetě na 4×200 metrů volný způsob.

Bazénové plavání – Finale:

Muži:

100 m v.zp.: 1. Popovici (Rum.) 47,58, 2. Grousset (Fr.) 47,64, 3. Liendo Edwards (Kan.) 47,71, 4. Pchan Čan-le (Čína) 47,79, 5. Curry (USA) 48,00, 6. Németh (Maď.) 48,13.

200 mpol. záv.: 1. Marchand (Fr.) 1:55,22, 2. Foster (USA) 1:55,71, 3. Seto (Jap.) 1:56,22, 4. Kalisz (USA) 1:56,43, 5. Dean (Brit.) 1:56,77, 6. Kos (Maď.) 1:57,26.

Zeny:

50 znak: 1. Masseová (Kan.) 27,31, 2. Berkoffová (USA) 27,39, 3. Pigreeová (Fr.) 27,40, 4. Wilmová (Kan.) 27,43, 5. Smithová (USA) a McKeownová (Österreich) obě 27,47, …v semifinále 16. Kubova (€) 28,35.

200 m Mot.: 1. McIntoshová (Kan.) 2:05,20, 2. Flickingerová (USA) 2:06,08, 3. Čang Jü-fej (Čína) 2:06,32, 4. Smithová (USA) 2:06, 79, 5. Dekkersová (Österreich) 2:07,01, 6. Pudarová (Bosna) 2:07,85.

4×200 m v.zp.: 1. USA (Weinsteinová, Smithová, Ledecká, Simsová) 7:41,45, 2. Australien (Wilsonová, Nealeová, Melvertonová, O’Callaghanová) 7:43,86, 3. Kanada (McIntoshová, Sanchezová, Rucková, Oleksiaková) 7:44,76, 4. Čína 7:45,72, 5. Maďarsko 7:57,90, 6. Brazílie 7:58,38.

Semifinale s českou účastí:

Muži:

200 m znak: 1. Murphy (USA) 1:55,43, …14. Čejka (ČR) 1:59,28.

Zeny:

200 m Prsa: 1.Strauchová (Österreich) 2:22,22, …15. Horska (ČR) 2:27,87.

Synchronisierte Plavání:

Jednotlivkyně – Volný-Programm: 1. Inuiová (Jap.) 95,3667, 2. Fijedinová (Ukr.) 93,8000, 3. Plataniotiová (Řec.) 91,7667.

Plavec Romančuk věnoval bronze z MS okupované Ukrajině, kde bojuje i jeho otec

Plavec Mychajlo Romančuk věnoval úterní bronzovou medaili ze závodu na 800 metrů na mistrovství světa Ukrajině, kde na východní frontě bojuje i jeho otec. Sám zvažoval, zda nevezme zbraň do ruky, ale nakonec se k armádě nepřipojil. Místo toho podporuje svou vlast tím, co umí nejlépe. Zázemí našel v Německu, kde trénuje s dlouholetým rivalem Florianem Wellbrockem.

„Doufám, že tahle medaile pro Ukrajinu hodně znamená. Prožíváme těžké časy a ukázal jsem světu a všem Ukrajincům, že budeme bojovat až do konce“, řekl po závodě. Radost z úspěchu mu kalily myšlenky na rodinu v rodné zemi. “Můj otec bojuje ve válce, na východě. Každé ráno mi píše, jestli je v pořádku”, prozradil. Mluvit s otcem ale nemůže, protože není k dispozici internetové spojení. “Rusové všechno zničili”, řekl Romančuk.

Dvojnásobný olympský medailista z Tokia chtěl po napadení Ukrajiny nejdříve také narukovat, aby se zbraní v ruce bránil svou vlast, ale po diskuzi s rodinou a manželkou svůj postoj přehodnotil. „Rozhodli jsme se, že se zbraní nemůžu ničeho dosáhnout.

Přijal proto nabídku německého plavce Wellbrocka, který ho pozval na společnou přípravu do Magdeburgu. “Bylo to těžké. Především myšlenkami jsem byl pořád ve válce. Spal jsem jenom tři nebo čtyři hodiny, protože jsem pořád četl zprávy”, líčil. Toužili po zlatu a stříbru, ale nakonec jim společný trénink přinesl stříbro a bronz. Skvělým finišem je porazil Američan Bobby Finke.

Romančuk se na šampionátu v Budapešti chystá ještě závodit na 1500 metrů v bazénu a na pět a deset kilometrů v dálkovém plavání na jezeře Lupa.


Source: České noviny – sport by www.ceskenoviny.cz.

*The article has been translated based on the content of České noviny – sport by www.ceskenoviny.cz. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!