Xbox Game Bar, Yeni Oyun Çubuğu Özelliğiyle Güncelleniyor

Insider kullanıcıları, Windows 11 Build 22616 güncellemesiyle birlikte artık Steuerung Çubuğu (Controller-Leiste) adı verilen bir özelliği test etmeye başladı. Microsoft, bu özellikle oynanan oyunlara ve oyun istemcilerine kolay erişim sağlanmasını hedefliyor. Yakında kullanıma sunulacak özellik Xbox Game Bar’ın bir parçası olacak.

Bir oyun oynarken Xbox butonu sizi doğrudan Xbox Game Bar’a ve alıştığınız oyun widget’larına götürecek.

Controller Bar und Insider Preview derlemesini çalıştıran Windows 11 bilgisayara kontrolcü bağlandığında aktif oluyor. Nitekim en son oynadığınız oyunlara ve sistemde yüklü oyun platformlarına tek bir düğmeyle erişmek mümkün olacak.

Kontrol Çubuğu, yerel cihazınızda oynadığınız en fazla üç oyunu gösterecek.

Halihazırda bir oyunda olmadığınızda, oyun kumandanızdaki Xbox düğmesine basarak bu özelliği çağırabilirsiniz. Bir oyunda olduğunuzda ise Xbox düğmesi sizi doğrudan Xbox Game Bar’a ve oyun widget’larına yönlendirilecek.

Yukarıda görebileceğiniz gibi, çubuk üzerinde en fazla üç oyun görünüyor. Ayrıca belirttiğimiz gibi Steam ve Xbox gibi oyun platformlarına buradan ulaşmak mümkün. Şu anda test aşamasında olan özellik önümüzdeki süreçte tüm kullanıcılara sunulacak, ancak Windows 22H2 güncellemesine dahil edilip edilmediğini henüz bilmiyoruz.

Yeni Özelliğe Erken Erişim İçin Gerekenler

  • Dev ve Beta Kanallarından birinde olmanız ve en son Insider Preview (Build 225xx) yapısını çalıştırmanız gerekiyor.
  • Microsoft Store und Xbox Insider Hub sind verfügbar.
  • Xbox Insider Hub wird von Microsoft Hesabınızla oturum unterstützt. Halihazırda bir Xbox Insider değilseniz katılım istenecek.
  • Oturum açtıktan sonra „Önizlemeler (Previews)“ und gidin ve Windows Oyun (Windows Gaming) önizlemesine katılın.
  • Microsoft Store-Güncellemeleri-Steuerungsedin mit Xbox-Spielleiste und Sohn-Sürümüne (Sürüm 5.722.5022.0 veya üstü) sahip olduğunuzdan emin olun.
  • PC’nizi yeniden başlatın (Controller Bar güncellemesinin kontrolcü için devreye girmesi için bu önemli).
  • Bundan sonra yapmanız gereken tek şey kontrol cihazınızı eşleştirmek veya bilgisayara bağlamak.
  • Ek olarak, özellikle ilgili Microsoft’a geri bildirimlerde bulunabilirsiniz.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.


Source: Technopat by www.technopat.net.

*The article has been translated based on the content of Technopat by www.technopat.net. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!