Výrobcovia smartfónov majú kvôli nízkemu dopytu sklady plné smartfónov

Spoločnosť Samsung má podľa portálu AndroidAuthority v skladoch svojich distribútorov až 50 Mio nepredaných smartfónov. Je to dvakrát viac než býva obvyklé. S rovnakým problémom sa potykajú aj ďalšie značky. Čo je dôvodom nízkeho dopytu a ktorých modelov sa to týka najviac?

Dopyt po smartfónoch sa znížil v dôsledku rastúcej inflácie

Enormne rastúca inflácia a životné náklady v dôsledku ruskej invázie na Ukrajine spôsobujú, že spotrebitelia odkladajú výmenu starších smartfónov za nové modely. A samozrejme tento reťazový efekt má vplyv aj na výrobcov, ktorým sa potom hromadia zásoby smartfónov v skladoch ich globálnych distribútorov. Podľa novej správy môže mať spoločnosť Samsung v skladoch po celom svete až 50 miliónov smartfónov.

Samsung možno precenil dopyt spotrebiteľov, keď si na konci minulého roka stanovil cieľ výroby smartfónov na rok 2022 na úroveň 334 miliónov kusov. Neočakávané spomalenie dopytu však podľa portálu Der Elektr prinútilo spoločnosť znížiť cieľ na 270 miliónov kusov. Podľa tejto revízie teraz spoločnosť uskladňuje takmer 20 % svojich ročných výrobných zásob v skladoch distribútorov.

Zdravý stav zásob sa pritom normálne pohybuje maximálne okolo 10 %, čo von odpovedalo 27 miliónom zariadení. Globálna finančná kríza postihujúca spotrebiteľov teraz núti Samsung prehodnotiť svoje výrobné čísla aj na zostávajúcich šesť mesiacov roku 2022. Samsung údajne v máji spomalil svoje mesačné ciele v oblasti výroby smartfónov až o polovicu, v reakcii na nižší dopyt po zariadeniach.

S nízkym dopytom nemá problém len Samsung

Nízky dopyt má dopad aj na konkurenciu Samsungu, ktorá taktiež musí v skladoch držať väčšie množstvo smartfónov, než je to obvyklé. Podľa portálu TechNode chcú čínske spoločnosti Oppo, Vivo a Xiaomi dokonca znížiť svoje dodávky až o 20 %. Napríklad spoločnosť Xiaomi pôvodne plánovala dodať 200 miliónov kusov smartfónov v roku 2022, ale nedávno znížila toto číslo na 160 až 180 miliónov.

vivo X80 Pro | Zdrój: Miroslav Schwamberg

Portal GizChina tvrdí, že globálne dodávky smartfónov sa v roku 2022 znížia o 3,5 % n / A 1,31 miliardy kusov. Pôvodne analýzy na začiatku roka pritom tvrdili, že dodávky smartfónov v roku 2022 vzrastú o 1,6 %. Bohužiaľ nikto nemohol vedieť, že Rusko rozpúta na Ukrajine vojnu, čo povedie k skokovému rastu inflácie. V roku 2023 sa však predpovedá, že dôjde k oživeniu s nárastom zásielok o 5 %.

Ktoré sú najpostihnutejšie smartfóny Samsungu?

Prekvapením môže byť, že modelmi Samsungu postihnutými nižším dopytom nie je drahá vlajková séria Galaxy S22 alebo Galaxy Z Fold3 5G. Väčšinu zariadení nepredávaných smartfónov v skladoch tvoria smartfóny série Galaxie A. Tvrdia to aspoň zdroje z kórejských predajni. Táto séria bola pritom v minulých rokoch najpredávanejšou v portfóliu juhokórejského výrobcu.

Samsung Galaxy A53
Samsung Galaxy A53 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Mohlo by to naznačovať, že spotrebitelia môžu uvažovať o iných lacnejších značkách v strednej trye alebo chcú predlžiť životnosť staršieho zariadenia až na ďalší rok. Jednou z možnosti je tiež, že si chcú priplatiť za drahšie a kvalitnejšie zariadenie, ktoré by vďaka lepším parametrom mohlo slúžiť viac rokov.

Momentálne nie je jasné, či sa predaj smartfónov v roku 2022 ešte zvýši a ako sa bude vyvíjať inflácia s pokračujúcou vojnou na Ukrajine. Ak sa dopyt nezmení, Samsung bude musieť nejako uvoľniť miesto v skladoch distribútorov pre svoje novšie zariadenia. To by mohlo znamenať aj ďalšie limity výroby, čo by malo vplyv na pripravované modely.


Source: MojAndroid.sk by www.mojandroid.sk.

*The article has been translated based on the content of MojAndroid.sk by www.mojandroid.sk. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!