Veľká nočná šou v Piešťanoch. Nebol žilo aj dronmi – Regióny – Správy

Lasery pretínajúce tmavú oblohu, svetlá synchronizované s hudbou i výbuchy pyrotechniky. Nočná šou bola ťahákom trojdňového Festivalu letectva v Piešťanoch.

Foto: ,

Festival letectva v Piešťanoch

Premiéru mala stovka osvetlených dronov, ktoré vytvárali svetelné obrazce na ploche približne 40×60 metrov.

Keď sa na nočnej oblohe pripravili paraglajdisti z poľského tímu The Flying Dragons, letisko stíchlo a ich vstúpenie pozorovali diváci so zatajeným dychom. Občas zaznel užasnutý povzdych. Exhibície so svetelnými, laserovými a pyrotechnickými efektami previedli viacerí piloti.

Nočné lety dosiaľ diváci na Slovensku vidieť nemohli. V Piešťanoch ich letci a paraglaidisti predviedli po prvýkrát. Riaditeľ festivalu Hubert Štoksa zo Slovenskej leteckej agentúry hovorí, že nočná šou je ešte len v plienkach.

Prvopočiatky nočných letov začal registrovať na prelome rokov 2018 a 2019. „Všetci teraz skúšajú, čo môžu robiť a aké sú limity,“ podotkol Štoksa s tým, že aj SLA nakúpila v roku, 2019 lasery. „Prišli dva roky prádznin – ako bis volám ja – a až teraz bis začíname skúšať“, dodal.

Zdôraznil, že nočné lety sú kontrolované autoritami v oblasti letectva. Verí, že z roka na rok budú pribúdať ďalší účastníci, niečo sa zlepší alebo príde niečo nové. „Dnes začneme so sto dronmi, budúci rok ich budeme mať možno dvesto“, zamýšľa sa.

Drony mali na Slovensku Premiere. Ich nácvik prebiehal ešte o druhej v noci, pár hodín pred piatkovým otvorením festivalu.

Na festivale sa v rámci letových ukážok predstavilo približne 45 strojov. Okrem akrobatických kúskov nielen za denného ale i nočného režimu, mohli diváci vidieť aj ukážky bojov z čias I. a II. svetovej vojny. Náročné manévre s dymovými efektami, ale aj pyrotechnikou obohatili aj vrtuľníky.

Časť letiska patrila európskej výstave lietadiel s približne 70 kusmi techniky. Niektoré z nich boli vyrobené priamo na Slovensku, v prešovskej firme. Jedným z nich bol ultraľahký vrtuľník HPC 450, ktorý mal slovenskú premiéru práve v kúpeľnom meste. Medzi strojmi sa nachádzali aj takzvané vírniky, ktoré pripomínajú vrtuľníky, no patria do kategórie ultraľahkých lietadiel.


Source: Pravda – Správy by spravy.pravda.sk.

*The article has been translated based on the content of Pravda – Správy by spravy.pravda.sk. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!