V Indonézii vybuchla sopka Anak Krakatoa, vychrlila popol do výšky troch kilometrov – Zem – Veda a technika

V Indonézii dnes vybuchla sopka Anak Krakatoa ležiaca v Sundskom prielive medzi ostrovmi Jáva a Sumatra. Vulkán vychrlil stĺpec dymu do výšky približne tri kilometre, oznámila podľa agentúry AFP indonézska geologická služba.

Foto:

Indonesische Sopka Anak Krakatoa.

„Zaznamenávame pokračujúcu erupciu s ťažkými mrakmi, ktoré vrcholia medzi 500 a 3000 metrami nad vrcholom (sopky),“ povedal geológ Dena Mardiono.

planetarisch Čítajte aj Vzácne úkazy na oblohe: Ak si privstanete, v jednom rade uvidíte hneď štyri planéty. Ktoré?

Anak Krakatoa v preklade znamená „dieťa Krakatoy“, čím je mienený neslávne preslávený vulkán, ktorého erupcia z roku 1883 bola jedna z najsilnejších v zaznamenanej histórii. Výbuch vtedy pripravil o život asi 35-tisíc ľudí av jeho dôsledku začala v nasledujúcich desaťročiach vznikať táto nová sopka.

Podľa Mardiona Anak Krakatoa vybuchla v posledných týždňoch najmenej 21-krát, dnešná erupcia bola však doposiaľ najsilnejšia.

Úrady zakázali pohyb v okruhu dvoch kilometrov od vulkánu, ktorého aktivitu ohodnotili číslom dva na štvorstupňovej škále. Miestni obyvatelia von tiež mali nosiť rúšky, aby nedýchali mikroskopický popolček.

Anak Krakatoa vybuchla už v roku 2018, keď sa zrútila veľká časť hory do mora, čo vyvolalo veľkú vlnu cunami, ktorá si vyžiadala takmer 430 obetí a tisíce ľudí pripravila o domovy. Sopka vtedy prišla o asi dve tretiny svojej výšky a objemu.

Ausdauer 1 Čítajte aj Rover Perseverance natočil video s marsovským zatmením Slnka

Indonézia leží na takzvanom tichomorskom Ohnivom kruhu, kde sa stretávajú tektonické dosky a sú tam preto časté vulkanické erupcie a zemetrasenia. V krajine je okolo 130 aktívnych vulkánov.


Source: Pravda – Veda a technika by vat.pravda.sk.

*The article has been translated based on the content of Pravda – Veda a technika by vat.pravda.sk. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!