V Čiernom mori hynú delfíny, súvisieť to môže s vojnou na Ukrajine – Zem – Veda a technika

Vojna na Ukrajine môže mať súvislosť s nedávnym zvýšeným úhynom delfínov v Čiernom mori.

V utorok o tom informovali vedci z Tureckej nadácie pre morský výskum (TUDAV).

Turecko od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu zaznamenalo pri pobreží Čierneho mora úbytok delfínov. Vedci sa domnievajú, že príčinou je znečistenie v jeho severných vodách, čo pripisujú zvýšenej vojenskej aktivite a prítomnosti 20 ruských vojnových plavidiel v oblasti. To núti delfíny presúvať sa k pobrežiu Bulharska a Turecka, kde sa zamotajú alebo chytia do rybárskych sietí.

Čítajte aj Priveľa satelitov na orbite môže prekážať v pozorovaní hviezd

TUDAV objavila viac než 80 uhynutých delfínov, pričom polovica z nich prišla o život práve v rybárskych sieťach. Ostatné zvieratá nevykazovali známky zamotania sa či strelných poranení. Vedci preto odhadujú, že príčinou úhynu môže byť takzvaná akustická Trauma.

„Nevieme nič o tom, čo spôsobuje používanie nízkofrekvenčných sonarov v Čiernom mori, pretože nemáme skúsenosti s takým množstvom lodí as nimi spojeného hluku,“ uviedol šéf TUDAV Bayram Öztürk.

Námorné sily bežne používajú sonary, aby dokázali z veľkej vzdialenosti identifikovať nepriateľské ponorky. Keďže mnohé morské cicavce na komunikáciu tiež používajú zvukové vlny, nadmerný podmorský hluk na ne môže mať fatálne následky. Hoci takýto hluk zvieratá nemusí zabiť okamžite, môže ich prinútiť migrovať do neznámych vôd, čo by mohlo vysvetľovať masívny delfíní exodus smerom na juh.

bunky Čítajte aj V Česku popísali interakcie bielkovín, ktoré zohrávajú úlohu pri starnutí

Podobnú situáciu hlási aj Bulharsko, ktoré vo svojich pobrežných vodách zaznamenalo zvýšený výskyt sviňuchy tuponosej, morského cicavca podobného delfínom.

Vyšetrovaniu príčin úhynu zvierat podľa vedcov bráni fakt, že neexistujú žiadne nariadenia, ktoré by upravovali ochranu morských zvierat počas vojny. Nedokážu ani monitorovať, ktoré druhy sú v dôsledku konfliktu ohrozené. Predpokladajú však, že okrem sviňúch a delfínov von mohlo ísť aj o sťahovavé vtáctvo, ktoré bežne obýva mokrade na Severe Čierneho mora.


Source: Pravda – Veda a technika by vat.pravda.sk.

*The article has been translated based on the content of Pravda – Veda a technika by vat.pravda.sk. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!