U zápisů do ZŠ bylo v dubnu asi 142.000 dětí, Ukrajinci půjdou později


Aktualisierung: 30.04.2022 06:40

Praha – U zápisů do prvních tříd základních škol bylo tento měsíc zřejmě kolem 142.000 dětí. Vyplývá to z odhadu ministerstva školství na dotaz ČTK. K již zapsaným, kteří usednou do lavic ve školním roce 2022/2023, přibudou v červnu a červenci ještě váleční uprchlíci z Ukrajiny. Jejich počet ale ministerstvo v tuto chvíli odhadovat nechce. Záležet podle něj bude na vývoji konfliktu na Ukrajině.

Běženci se budou moct v červnu a červenci zapisovat i pro zářijový nástup do školek. Pro Čechy začnou zápisy do mateřinek v pondělí a potrvají do 16. května. Loni v září nastoupilo podle ministerstva do prvních tříd základních škol zhruba 108.000 dětí a do školek kolem 116.000.

Zápisy do prvních tříd základních škol se konají vždy v dubnu. Zatímco v uplynulých dvou letech do nich zasáhla epidemie covidu-19, takže se organizovaly distančně, letos mohly být opět tradičně prezenční. Podle zákona mohli rodiče doručit žádost o přijetí dítěte ovšem rovněž do datové schránky školy, e-mailem s elektronickým podpisem, poštou nebo osobním podáním ve škole.

Do prvních tříd mají letos v září nastoupit děti narozené od 1. září 2015 do 31. srpna 2016. Vedle nich do lavic usedne zhruba 20 procent sedmiletých, kteří loni dostali odklad. Podle odhadu ministerstva k zápisům mohlo přijít asi 114.000 šestiletých a 27.000 sedmiletých či starších. Ve výjimečných případech mohli rodiče zapsat i potomka, který do školy nastoupí v pěti letech. Takových případů von mohlo být podle ministerstva asi 1000. Školy přijímají přednostně děti ze spádových oblastí. V případě, že pro ně kapacita zařízení nestačí, rozhoduje o přijetí losování.

Ministerstvo upozornilo, že počty zapsaných v dubnu nezahrnují ukrajinské uprchlíky. Pro ně se zápisy do prvních tříd i do školek uskuteční od 1. června do 15. července. Jejich počty bude znát úřad až poté. „V tuto chvíli nelze odhadovat, záleží od různých okolností v rámci vývoje konfliktu na Ukrajině“, řekla mluvčí ministerstva Aneta Lednová. Ministr školství Petr Gazdík (STAN) již dříve uvedl, že v ČR je asi 125.000 ukrajinských uprchlíků ve věku od tří do 18 let.

Podle statistik resortu navštěvovalo loni v září školky v ČR zhruba 360.000 dětí a základní školy 965.000. K 7. dubnu bylo podle ministerstva v mateřských školách 3310 ukrajinských uprchlíků av základních 23.204. Školky měly ještě kolem 12.900 volných míst a základní školy přibližně 150.500. Situace v jednotlivých regionech se ale lišila. V případě potřeby von podle zjištění ministerstva mohlo od září ve školkách vzniknout dalších asi 9530 nových míst av základních školách 35.257.

Ve TRIDE mateřské školy Smi být podle vyhlášky nejvýše 24 dětí ve TRIDE základní ein střední školy 30 ZAKU av přípravné TRIDE základní školy 15. Při výjimce ze zákona se může Nejvyšší povolený počet ZAKU ve TRIDE navýšit ještě o čtyři. Zvláštní zákon k řešení uprchlické krize školám umožňuje žádat o navýšení kapacity bez stanoviska hygieniků či stavebního úřadu.


Source: České noviny – hlavní události by www.ceskenoviny.cz.

*The article has been translated based on the content of České noviny – hlavní události by www.ceskenoviny.cz. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!