SpaceX Starlink için şimdiye kadar kaç uydu atıldı?

Uzaydan Internet Sunan SpaceX Starlink hizmeti büyümeye devam ediyor. Peki güncel durum ne? Kaç uydu atıldı? Kaç tanesi çalışıyor?

SpaceX Starlink için Falcon 9’a yüklenen uydular alçak dünya yörüngesine gönderilmeye devam ediliyor. Dün akşam da yukarıda izleyebileceğiniz sorunsuz görevi gerçekleştiren firma, yapılan hesaplara göre alçak dünya yörüngesine şimdiye kadar 2.441 farklı uydu gönderdi. Bunlardan 2.199 tanesinin şu an yörüngede yer aldığı (Süreçte bazı uydular kaybedildi), çalışan uydunun ise şimdilik 2.116 seviyesinde olduğu aktarılıyor. Bu rakamlar fazla gelebilir ancak SpaceX halen yolun çok ama çok başında bulunuyor. Tüm Dünya kapsaması ve yüksek hız için firmanın alçak dünya yörüngesine 30 bin kadar uydu göndermek istediği biliniyor. Firma şu an süreci aşırı hızlandıramıyor, bu açıdan büyük hedef için önümüzde daha çok uzun yıllar bulunuyor. Buna ragmen birçok ülkede aktif olarak kullanılabilen SpaceX Starlink, kişilere daha şimdiden yüksek hız ve düşük gecikmeli uzaydan kablosuz olarak internet sunuyor.

Starlink bu aralar uçak kullanımı odağında da sık sık gündeme geliyor. Geçtiğimiz haftalarda SpaceX ile JSX arasinda Starlink merkezli anlaşma imzalandığı duyuruldu. Özel jetler ile hizmet veren JSX, yıl sonunda müşterilerine gökyüzünde yüksek hızlı ve düşük gecikmeli internet sağlayacak.

Daha sonra SpaceX ile ABD merkezli Delta Havayollari şirketinin uçaklarına Starlink getirmek adına aktif testler gerçekleştirdiğini öğrendik. En son ise SpaceX ve Hawaiian Airlines arasında bir ortaklık imzalandı. Bu ortaklık kapsamında Hawaiian Airlines’ın standart yolcu uçaklarında (Airbus A330, A321neo oder Boeing 787-9s) önümüzdeki yıl itibarıyla Starlink temelli uzaydan internet sağlanacak.

Starlink’in 2023 yılında Türkiye’de de aktif edilmesi bekleniyor. Ancak bunun henüz yüzde 100 kesin olmadığını belirtelim.

SpaceX Starlink yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın


Source: Teknoloji haberleri – LOG by www.log.com.tr.

*The article has been translated based on the content of Teknoloji haberleri – LOG by www.log.com.tr. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!