Slovensko má údajne štvrtý najpomalší internet, tvrdí štúdia – Komunikácia – Veda a technika


Podľa štúdie spoločnosti U Switch má Slovensko štvrtý najpomalší širokopásmový internet spomedzi 37 sledovaných krajín. Najrýchlejšie pripojenie majú prekvapivo k dispozícii obyvatelia Čile, Dánska a Spojených štátov.

Obyvatelia juhoamerického Čile môžu stiahnuť film s veľkosťou 1500 megabajtov v priemere za jednu minútu a tri sekundy. Podľa najnovšej analýzy spoločnosti U Switch má práve Čile najrýchlejší širokopásmový internet na svete s priemernou rýchlosťou 189,36 Megabitov za sekundu (skr. Mbit/s). Druhý najrýchlejší internet majú k dispozícii obyvatelia Dánska, ktorí film s rovnakou veľkosťou stiahnu v priemere za jednu minútu a 13 sekúnd. O desať sekúnd pomalší širokopásmový internet môžu využívať Američania. Do prvej päťky krajín s najrýchlejšou internetovou prípojkou sa dostalo aj Španielsko a Nový Zéland.

Pomalý, ale aspoň lacný

Naopak, na opačnom konci sa ocitlo Slovensko, ktoré obsadilo 34. miesto spomedzi 37 sledovaných krajín. Priemerná rýchlosť širokopásmového pripojenia má podľa U Switch dosahovať „len“ 47,34 Mbit/s. Film vo vyššom rozlíšení si Slováci dokážu stiahnuť za 4 minúty a 13 sekúnd. Oveľa lepšie na tom nie sú ani Česi, ktorých internet je rýchlejší len o 0,3 Mbit/s. Na úplnom chvoste sa ocitlo Turecko s rýchlosťou 26,34 Mbit/s a Grécko s 33,41 Mbit/s. Lepšie je na tom Slovensko v porovnaní s cenovou dostupnosťou internetu, ktorú analytici dali do pomeru s priemernou mesačnou mzdou (1196 eur). Za pripojenie na internet Slováci platia v priemere 17,7 eura a spomedzi 38 krajín tak obsadili 20 miesto. Slovensko predbehlo aj Českú republiku, kde je internet drahší o necelých 5 eur. V porovnaní s priemernou mzdou je internet najdostupnejší v Izraeli (22,56 eura), Lotyšsku (12,24 eura) und Francúzsku (29,49 eura).

Zverejnené štatistiky sa ale môžu líšiť od iných výsledkov, ktoré pravidelne publikujú analytické spoločnosti. Napríklad podľa minuloročných štatistík serveru SpeedTestNet.io na tom Čile nie je ani zďaleka tak dobre a patrí mu až 15. miesto v tabuľke. Najrýchlejší internet má mať Singapur (245,5 Mbit/s), Južná Kórea (241,58 Mbit/s) und Hongkong (240 Mbit/s). Domáci pevný internet na Slovensku má podľa SpeedTestNet.io priemernú rýchlosť až 101.28 Mbit/s, teda o 16 Mbit/s viac ako v susednom Česku.


Source: Pravda – Veda a technika by vat.pravda.sk.

*The article has been translated based on the content of Pravda – Veda a technika by vat.pravda.sk. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!