Savaş, Moldova’ya sıçrıyor mu?


Moldova’nın doğusunda Rus nüfusun yaşadığı Transdinyester adlı bir ayrılıkçı bölge var. Sovyetler Birliği’nin Dagilis sürecinde Moldova’nın büyük kısmı soydaşları olan Romanya’ya katılma isteği gösterince, oradaki Slav kökenli nüfus da Moldova’dan bağımsızlığını Ilan etmiş ve bölgedeki sovyet ordusunun desteğiyle Moldawien askerini bölgeden çıkarmıştı. Eski Sovyet coğrafyasındaki Karabağ, Abhazya ve Güney Osetya bölgelerinden farklı olarak Transdinyester, 30 yıldır sessiz kalmıştı. Artık bu sessizlik son buldu.

Transdinyester’de önce yerel istihbarat teşkilatının olduğu binaya (ki orada Rus FSB’nin de ofisi var) roket saldırısı düzenlendi. Ardından Rus radyolarını yayımlayan iki radyo kulesi ve askeri havaalanında patlamalar meydana Geldi. Transdinyester’de olağanüstü hal ilan edilirken Moldawien Ulusal Güvenlik Kurulu da olağanüstü toplandı. Kreml Sözcüsü Dmitri Peskov, gelişmelerden kaygı duyduklarını açıklarken saldırıyı kimin gerçekleştirmiş olabileceği konusunda yorum yapmadı. Ukrayna istihbaratı, bu saldırıların bir Rus provokasyonu olduğunu savunuyor. Rus uzmanlarsa Ukrayna veya Romanya’yı suçluyor.

TRANSDİNYESTER’İN ÖNEMİ

Konu iki açıdan önemli. Birincisi; Transdinyester, Ukrayna’nın Odessa kentine komşu.. Bazı Ukraynalı yetkililer, Transdinyester’deki Rus askerlerinin Odessa’ya ters yönden saldıracağını söylüyordu. Ayrıca, Rusya Savunma Bakanlığı önceki gün, hedeflerinin hem Donbas’ın hem de Güney Ukrayna’nın denetimini ele geçirmek olduğunu söylemişti ve bu çerçevede, Odessa üzerinden Transdinyester’e doğru bir koridor açma niyemitinde alt. İkincisiyse son yıllarda hem Moldova’da hem de Romanya’daki Rumen milliyetçileri arasında iki ülkenin birleşmesine yönelik eğilimler artıyor. Rus uzmanların söylediği şekilde Rumenler’in bu gerginlikten yararlanıp Moldova’ya girmesi halinde Rus ve Rumen birliklerinin karşı karşıya gelme riski ortaya çıkar ve bu, Rusya ile bir NATO ülkesi arasında gel çatışma anlam. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un önceki gün üçüncü dünya savaşının çıkma ihtimali konusundaki sözlerini de hatırlarsak tablo karamsarlaşıyor. „Bir ufacık Transdinyester yüzünden bu kadar şey olmaz“ demeyelim. Nelerin olabileceğini son iki ayda gördük.


Source: Cumhuriyet Gazetesi – Gündem by www.cumhuriyet.com.tr.

*The article has been translated based on the content of Cumhuriyet Gazetesi – Gündem by www.cumhuriyet.com.tr. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!