Sapphire Rapids HEDT vytvoří dvě řady: 24jádrovou a 56jádrovou dual-socket

Koncem loňského roku Intel vydal desktopové procesory Erlensee. Ty jsou prvním produktem, který integruje velká jádra Goldene Bucht (v tomto segmentu doplněná malými Atomy). Velka jadra Goldene Bucht však čekáme ještě v serverových procesorech Saphir Stromschnellen (složených ze čtyř procesorových dlaždic s celkem 56 jádry) ein jejich derivátu pro Segment HEDT. Saphir Stromschnellen a tudíž i jeho derivát mají však docela zpoždění. I kdybychom srovnávali pouze s oficiálně zveřejněnými roadmapami (a nikoli těmi uniklými), jde v podstatě o roční skluz:

Kvartál po serverových Xeonech Saphir Stromschnellen mela nastoupit verze pro HEDT (High-End-Desktop). Loni se očekávalo, že servery přijdou na řadu ve druhém kvartálu 2022 a HEDT ve třetím. Nyní to vypadá, že reálná distribuce pro servery začne někdy ve druhém pololetí (optimisticky v létě) a na HEDT dojde nejdříve koncem třetího kvartálu (koncem léta).

Začněme ale u terminologie. Podle YouTube kanálu MLID totiž Intel už jednak nechce pro tento segment používat zkratku HEDT (Intel HEDT je ​​po letech válcování AMD HEDT / Threadripperem marketingově mrtvý) a dále Variante Saphir Stromschnellen Pro-Segment HEDT (toto označení si zatím ponecháme) nebude značit jako Saphir Stromschnellenale jako Fishhawk Falls (přinejmenším tedy tu nižší). V plánu má totiž dvě řady:

Xeon-W Mainstream-Workstation-Plattform (MWP)

Nižší řada nebude stavět na dvou dlaždicích Saphir Stromschnellen (28 jader), jak se předpokládalo, ale na vlastním monolitickém návrhu s 24 velkými jádry / 48 vlákny. Zůstane však socket LGA4677 jako u serverů a vyšší řady. Lze očekávat ~4,5 GHz boost pro všechny jádra a ~5,2 GHz boost pro jedno jádro. TDP von se mohlo pohybovat mezi 200-300 Watt, Grenze PL2 mezi 300-400 Watt. Čtyřkanálový řadič pamětí bude podporovat ECC a hardwarově zvládat až 2 TB, ale není vyloučeno omezení na 512 GB. Pritomno Bude 64 Linek PCIe 5.0. Je možné, že počet AVX jednotek bude redukován, takže výkon na jádro nebude v AVX-operacích dosahovat úrovně velkého Saphir Stromschnellen.

Právě toto je ona platforma, kterou chce Intel vydat ve třetím kvartálu a dodávat nejpozději v kvartálu čtvrtém. Pokud nedojde k dalšímu výraznějšímu zpoždění, má paradoxně dost vysokou šanci zapůsobit.

Starší roadmap uváděla Sapphire Rapids HEDT ještě ve druhém (současném) kvartálu letošního roku

Důvody jsou prosté: AMD v současnosti nemá takové výrobní kapacity, které by k pokrytí všech segmentů potřebovala, takže nevydala klasický Threadripper s jádry Zen 3, pouze jeho „PRO“ verzi. V segmentu, kam Intel s MWP mi, tedy stojí starnoucí Zen 2. Připomeňme, že Zen 3 má oproti Zen 2 IPC o 19 % vyšší a jádra Goldene Bucht přidávají dalších zhruba 12 %, čímž se Fishhawk Falls / Saphir Stromschnellen MWP staví po stránce IPC 33 % nad Zen 2 Threadripper. Pokud to vynásobíme o minimálně 10-15 % vyššími takty oproti starému Threadripperu, má Intel šanci se 24jádrovým MWP porazit 32jádrový Zen 2-Fadenreißer. Čímž se může v recenzích pěkně blýsknout.

Na druhé straně jsou tu ale i další skutečnosti. První je ta, že v případě vydání na konci roku 2022 bude tato HEDT platforma Intelu převálcována standardní platformou AMD již o rok později. Koncem 2023 se očekává Zen 5, který má v socketu AM5 přinést až 32 jader. Zen 4 přinese IPC ~12 % nad Sonnige Buchtod Zen 5 se očekává dalších až 30 %, takže Zen 5 s IPC ~45 % nad Goldene Bucht a nějakými takty navrch bude stačit 16 jader na překonání 24jádrového HEDT / MWP. 32-jähriges Mainstream-Platformy von pak mohla by skoro 2× výkonnější než rok starý HEDT / MWP. Platforma Intelu se tedy může blýsknout, ale na dlouhé záření to nevypadá, retrospektivně bude z hlediska výkonu a poměru cena / výkon působit jako dost krátkozraká investice. Zajímavá von mohla zůstat z hlediska výbavy a konektivity (podle ceny a finálních parameterů).

Xeon-W Experten-Workstation-Plattform (EWP)

V přípravě ale je i hardware zamířený poněkud výš. V tomto případě už skutečně půjde o dlaždice Saphir Stromschnellenkteré složí až 56 jader / 112 vláken Goldene Bucht. Svým způsobem jde o nástupce procesorů jako Xeon W-3175x nebo konkurenci k Threadripper PRO.

Intel Sapphire Rapids

Problém je, že procesor s maximálně 56 jádry a IPC ~12 % nad Zen 3 nebude výkonnostními možnostmi podstatně zajímavější než 64jádrový Zen 3. Nemluvě o tom, že v době vydání (o které se zatím nic bližšího neví) již bude existovat Zen 4, takže jeho použití v HEDT segmentu bude jen otázkou času. Threadripper PRO ist jadry Zen 4 oproti Intel EWP preinese nejen o ~12 % vyšší IPC, ale rovněž až 96 jader, což (prostou matematikou) dává výkon o 92 % vyšší.

Intel si toho samozřejmě je vědom, proto se rozhodl připravit EWP jako dvousocketový systém. Na úkor spotřeby a nejspíš i ceny tak bude možné platformu osadit 112 jádry / 224 vlákny Goldene Bucht a dosáhnout tím (opět vyčísleno použitím jednoduché matematiky) výkonu o 4 % vyššího.


Intel MWP se tedy jeví jako produkt s podstatně vyšší šancí na úspěch než EWP, byť jen krátkodobý (na jeho výkonnostní překonání by stačil i 24jádrový Zen 4, který ale AMD již nejspíš neplánuje). Mainstream-Plattform für Standard-Desktop-Jako Meteorsee a Zen 5 jej ale „do roka a do dne“ necutně převálcují. Výkonem, poměrem cena / výkon i samotnou cenou (jak procesoru, tak desky). 32jádrový Zen 2 / Threadripper však Pat Gelsinger uvidí ve zpětném zrcátku.


Source: Diit.cz by diit.cz.

*The article has been translated based on the content of Diit.cz by diit.cz. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!