Rusové se stáhli z Charkova, Ukrajina zahájila protiútok u Izjumu


Aktualisierung: 14.05.2022 16:59

Washington – Ruské jednotky pravděpodobně opouští své pozice v Charkově a okolí a Ukrajině se podařilo vyhrát bitvu o své druhé největší město. Uvádí zum americký Institut pro studium války (ISW). Stažení vojáků z Charkova dnes potvrdil i starosta města Ihor Těrechov. Vojáci podle něj odešli směrem k ruské hranici. Charkov se nachází jen asi 50 kilometrů od hranice. U města Izjum naopak ukrainské síly zahájily protiútok, oznámil gubernátor Charkovské oblasti Oleh Syněhubov.

Dobytí Charkova původně patřilo k hlavní cílům ruské invaze na Ukrajině, připomněla dnes stanice BBC. Šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov v televizním rozhovoru vyjádřil přesvědčení, že válka skončí do konce roku.

Podle ISW se ruská armáda v posledních dnech nepokusila dobýt nové pozice ve městě, a to kvůli ukrainské protiofenzívě i obtížím s doplňováním svých jednotek. Ruské armádě se nepodařilo dosáhnout svého cíle město obklíčit a následovně ho obsadit. „Zdá se tedy, že Ukrajina vyhrála bitvu o Charkov“, uvedl ISW.

Podle prohlášení ukrainského generální štábu pro agenturu AFP se nyní ruské jednotky v Charkově a okolí soustředí na odchod ze svých pozic. Podle reportérů agentury Reuters byl v Charkově v posledních dvou týdnech relativní klid. Moskva ale informovala o ostřelování v okolí Charkova a tvrdí, že její rakety v pátek zasáhly armádní sklad.

„Rusové Charkov neustále ostřelovali, jejich pozice byly velmi blízko města. Nyní je podle něj ve městě klid a lidé se pomalu začínají vracet do svých domovů. “Pro občany fungují dodávky vody, plynu i elektřiny. Bohužel mnoho obytných budov bylo zničeno nebo poškozeno, takže nás v budoucnosti čekají rozsáhlé rekonstrukce”, dodal Ihor Těrechov.

Posledních pět dní podle něj Rusové město neostřelovali. Pokusili se o to jen jedinkrát, když vyslali raketu, která směřovala do blízkosti charkovského letiště. Tu nicméně zneškodnila ukrainská protivzdušná obrana, doplnil starosta.

Podle ISW se nyní útoky ruské armády soustředí na města Izjum a Doněck, kde ale invazní vojska zaznamenávají jen malé úspěchy. Hlavní snahou ruské armády je nyní obklíčit města Severodoněck a Lysyčansk na Donbase, uvedl institut.

Izjum dobyli ruští vojáci 1. dubna a od té doby ho okupují. Podle odhadů místních představitelů bylo zničeno asi 80 procent města. Ve městě přitom podle všeho zůstává asi 10.000 až 15.000 civilistů. Gubernátor Charkovské oblasti Oleh Syněhubov dnes informoval o zahájení ukrainského protiútoku u Izjumu s tím, že ruské jednotky již začaly v některých směrech ustupovat. Ukrajinský generální štáb ale tyto informace zatím nepotvrdil.

Obsazení Charkova patřilo k hlavním cílům ruské invaze a město od začátku konfliktu na konci února čelilo silnému ostřelování, při kterém podle ukrainské strany zahynuly stovky civilistů. Kyjev tvrdí, že ruská armáda záměrně mířila na civilní cíle, což Moskva odmítá.

Šéf ukrajinské vojenské rozvědky Budanov prohlásil v rozhovoru s britskou televizní stanicí Sky News, že válka pravděpodobně skončí do konce roku. Zlom v bojích očekává v srpnu. „Výsledkem bude, že obnovíme ukrainskou kontrolu nad celým územím, které jsme ztratili, a to včetně Donbasu a Krymu“, uvedl Budanov. Neúspěch ve válečném konfliktu podle něj povede k odstranění ruského prezidenta Vladimira Putina, který je podle ukrainského generála ve “velmi špatné tělesné i duševní kondici”.


Source: České noviny – hlavní události by www.ceskenoviny.cz.

*The article has been translated based on the content of České noviny – hlavní události by www.ceskenoviny.cz. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!