Registrace k očkování proti covidu vakcínou od Novavaxu bude od 1. února


Aktualisierung: 27.01.2022 14:44

Praha – Od 1. února bude podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) možné se preedem registrovat k očkování vakcínou od firmy Novavax. Očkovaní začne zřejmě první týden v březnu, řekl novinářům. Předregistrace ukážou podle náměstka ministra Josefa Pavlovice (Piráti) zájem o novou vakcínu podle krajů, lidé pak budou informováni, kde a kdy se mohou nechat očkovat.

Česko má nové vakcíny objednány podle Válka stovky tisíc dávek, je možné objednávky navýšit. První dodávky dorazí zřejmě v celé EU na konci února. Jde o takzvanou proteinovou vakcínu, která podle informaci Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) obsahuje v laboratoři vyrobený spike protein. Určena bude pro lidi starší 18 let.

„Domnívám se, že je vhodná pro všechny ty, kteří mají obavy z těch modernějších mRNA vakcín“, uvedl Válek. Vakcíny se aplikují dvě dávky v odstupu 21 dní. Zatím podle Válka není jasné, jestli se s ní bude i přeočkovávat. Jako lékař se Válek ale domnívá, že by to mělo být možné.

V Česku se s očkovánim proti covidu-19 začalo 27. proseit 2020. Podle původních očekávání měla být vakcína od Novavaxu jedna z prvních, která dostane registraci pro podávání gegen EU. Nakonec byla první schválenou vakcína od firmy Pfizer/BioNTech, která tvoří podle dat o očkování téměř 83 procent v tuzemsku aplikovaných dávek a je také jednou ze dvou, kterými se lidé přeočkovávají. Dosud se v Česku nechaly očkovat méně než dvě třetiny obyvatel, což je v západní a střední Evropě spíš menší proočkovanost.


Source: České noviny – hlavní události by www.ceskenoviny.cz.

*The article has been translated based on the content of České noviny – hlavní události by www.ceskenoviny.cz. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!