RECENZE: ASUS ROG STRIX RX 6650 XT GAMING OC 8GB – Představení Radeonu RX 6650 XT

Jak mnozí čtenáři tuší, nové Radeony RX 6x5x jsou takovým lehkým oživením stávajících karet, nabízí lehce rychlejší VRAM, vyšší výkon, papírově vyšší ceny a lepší dostupnost.

Dnes se podíváme na kartu, která technicky vzato nahrazuje pozici oblíbeného Radeonu RX 5700 XT, v podobné cenové relaci totiž nabízí podobný výkon, shodné množství grafické paměti a nižší spotřebu.

Karta by se měla prodávat za nějakých 13 500 Kč s DPH, ale zatím není tento model dostupný v žádném českém e-shopu.

V krabici mimo samotné grafické karty najdeme ještě pásky se suchým zipem a jednoduchý manuál.

Dnes testovaný model společnosti ASUS patří spíše mezi lepší kousky, chlubit se může masivním chladičem s dvěma 100x100mm ventilátory, prepínatelnými BIOSy a RGB LED na boku karty.

Kovový backplate se dotýká PCB karty skrze několik teplovodivých polštářků, které přenáší teplo z oblastí, kde je grafické jádro, GDDR6 paměti a napájecí kaskáda.

Je třeba také počítat s tím, že se jedná o malého tlouštíka, efektivně tato grafická karta zabere tři sloty v počítačové skříni, rozměry samotné karty jsou 281 x 135 x 59 milimetrů. Pro některé miniITX skříně to však může být problém.

Portová výbava je pak poměrně standardní, najdeme zde tři velké DisplaPorty verze 1.4aa jeden HDMI 2.1 výstup. GPU samozřejmě zvládá obsloužit čtyři monitory.

Přídavné napájení je zde řešeno za pomoci jednoho klasického PCIe osmipinu, preičemž zbytek energy si card vezme prees PCIe slot. Oficiální TDP karty je 180 Wattů, což je o 45 Wattů méně, než u staršího Radeonu RX 5700 XT v některých lepších verzích. Oproti Radeonu RX 6600 XT se jedná o 20 Wattů nárůst. U osmipinu je navíc osazená LEDka, která signalizuje

Laden Sie Taktfrequenz, RX 6600 XT mit 16 Gbps GDDR6-Speicher, neue 17,5-Gbps-GDDR6-Speicher, mit 256 GB/s VRAM mit 280 GB/s. Do zbytku systému je karta připojena přes osm linek PCIe čtvrté generace, což odpovídá přibližně šestnácti linkám třetí generace. Může tak být relevantní kartu používat v PCIe Gen4 kompatibilní základní desce.

ASUS dále u karty uvádí, že grafické jádro je ochotné tikat až na 2694 MHz, preičemž herní takt my dosahovat hodnoty až 2543 MHz. Já jsem během testování občas zahlédl i frekvenci GPU 2710 MHz, v opravdu velké zátěži ale může klesnout někam k 2,3GHz.

Grafická karta má dokonce dva VBIOSy, liší se však pouze řízením otáček ventilátorů, napájecí limity i frekvence jsou stejné. Tichý BIOS se typicky snaží držet otáčky ventilátorů okolo 1000-1200 RPM, zatímco Performance BIOS dovolí více. V domnění, že získám třeba 2% výkonu navic jsem testoval s Performance BIOSem. Tam můžeme zahlédnout otáčky ventilátorů i lehce přes 1500 RPM, ale karta je velmi, velmi tichá, což je pozitivní.

Chladič jsem z karty nezkoušel demontovat, ASUS zde má pečeť a zároveň tato karta poputuje do dalších redakcí, demontáží chladiče a výměnou teplovodivé pasty bych pozměnil provozní vlastnosti karty.

Co se týče ovladačů, použil jsem veřejně dostupný balíček od AMD ve verzi 22.5.2. Zároveň upozorním, že ostatní karty v testu jsou testovány na značně starších ovladačích, v nětkerých hrách tak může Radeon RX 6650 XT vypadat až podezřele dobře. Bohužel jsem nenašel čas vše přeměřit, nějaké hry vyhodit, přidat nové a tak podobně. Navíc nemám přístup ke všem dříve testovaným grafickým kartám, což je také problém. Některé karty tak mohou vypadat v lehce horším světle, nejedná se ale o záměr.

Nyní k testovací sstavě, využil jsem víceméně takový “běžný” hi-endový počítač založený na AMD AM4 platformě s AMD X570 chipsetem. Processor není nijak přetaktovaný, je chlazený levným vodníkem CoolerMaster MasterLiquid ML240L.

Sestava je složená z následujícíh komponent:

  • AMD Ryzen 9 5900X
  • ADATA XPG Spectrix D41 RGB DDR4 3600MHz 16GB (2x8GB)
  • Gigabyte X570 AORUS PRO
  • ADATA SX8200 Pro 2 TB PCIe NVMe SSD x4 Gen3
  • Seasonic SSP-750RT 80PLUS Gold 750W zdroj
  • Fractal Design Focus G skříň
  • Windows 10 Pro v21H2

Ventilátory ve skříni jsou pak nastaveny na automatiku s presetem Normal a řídí se dle teploty CPU. V testovací místnosti jsem měl ca. 24°C. Jako testovací monitor poloužil Samsung U32H850, který má nativní 3840×2160 rozlišení a podporuje FreeSync, s NVIDIA cartami navigation funguje and jako G-Sync Compatible.


Source: Diit.cz by diit.cz.

*The article has been translated based on the content of Diit.cz by diit.cz. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!