Radi sa potápate? Na dovolenke si môžete pozrieť vrak sesterskej lode Titanicu

Ilustračný obrázok k článku Radi sa potápate?  Na dovolenke si môžete pozrieť vrak sesterskej lode Titanicu

Legendary Titanic mal aj sesterské lode Olympic a Britannic. Práve poslednú menovanú si už môžu pozrieť aj nadšenci potápania.

Legendary Titanic mal aj sesterské lode Olympic a Britannic. Práve poslednú menovanú si už môžu pozrieť aj nadšenci potápania.

Ilustračný obrázok k článku Radi sa potápate?  Na dovolenke si môžete pozrieť vrak sesterskej lode Titanicu

Rekreační potápači môžu odteraz navštíviť vrak lode Britannic — sesterského plavidla legendárneho Titanicu — v Egejskom mori. Oznámila to v piatok grécka vláda, informuje agentúra DPA.

Bez byrokracie

Ministerstvo kultúry prisľúbilo, že povolenia na potápanie k Britannicu a ďalším desiatim vrakom lodí na dne Egejského mora sa budú s okamžitou platnosťou vydávať elektronicky a bez byrokratických prekážok. Záujemcovia však budú môcť vraky iba pozorovať a fotografovať alebo filmovať. Z vrakov sa nesmie nič odnášať.

V Grécku je potápanie za účelom prehliadky vrakov prísne kontrolované z obavy pred krádežami. Povolenie sa zvyčajne udeľovalo až po niekoľkomesačnom preverovaní ministerstvom kultúry.

Nepovolené potápanie sa naďalej trestá vysokými pokutami a väzením.

Prečítajte si tiež

Skaza Britannicu

Britannic britskej spoločnosti White Star Line bol jednou z najväčších lodí, ktoré sa potopili počas prvej svetovej vojny. Dňa 21. novembra 1916 malo plavidlo, ktoré bolo prestavané na plávajúcu nemocnicu, vyzdvihnúť zranených britských vojakov z námornej základne Mudros na ostrove Limnos.

Loď sa však po náraze na námornú mínu potopila. Väčšine z jej 1100-člennej posádky sa podarilo včas uniknúť do záchranných člnov a dostať sa na neďaleký ostrov Kea, ale 30 ľudí zahynulo, keď jedna z lodných skrutiek poškodila záchranný čln.

Vrak Britannicu v polovici 70. rokov objavil a ako prvý nafilmoval francúzsky morský bádateľ Jacques-Yves Cousteau.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ďalšie lákavé články

Zdroj: TASR

Najčítanejšie zo Slovenska

Source: Dnes24.sk by www.dnes24.sk.

*The article has been translated based on the content of Dnes24.sk by www.dnes24.sk. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!