Počet vydaných víz v Česku celkem přesáhl 340.000


Cizinecké policii se za necelé tři měsíce trvání ruské invaze nahlásilo 237.573 lidí, ve čtvrtek jich bylo 2023. Hlásit se nemusí děti mladší 15 let, kteří podle posledních údajů tvoří zhruba t. Mezi dospělými Ukrajinci s dočasnou ochranou jsou asi tři čtvrtiny žen.

V hlavním městě dosud podle statistik ministerstva vnitra nahlásilo pobyt téměř 80.000 lidí. Praha už podle vedení města nemá volné kapacity pro ubytování běženců. Metropole nyní řeší zejména problém s romskými uprchlíky, kteří přebývají na hlavním nádraží. V nedůstojných podmínkách tam podle občanských iniciativ žijí stovky lidí, u kterých není jasné, zda mají nárok na dočasnou ochranu v Česku, tedy jestli nemají vedle ukrainského i maďarské občanství.

V noci na čtvrtek v Troji vyrostlo stanové městečko, kde by měla část lidí pobývat, než se rozhodne, zda mají nárok na víza dočasné ochrany. Uprchlíci by se do něj měli začít stěhovat během víkendu.

Primátor hlavního města zdeněk hřib (piráti) ve čtvrtek řEkl, že pokud vláda do úterý příštího týdne nezahájí práce na vořenís system systému rozen To slouží pro metropoli a střední Čechy a od začátku ruské invaze na konci února odbavilo přes 84.000 uprchlíků.

Hřib vyzval také k vytvoření celostátního Mechanismusu přerozdělování válečných uprchlíků mezi kraji. Podle něj je nyní v Praze čtyřikrát více uprchlíků z Ukrajiny na počet 1000 obyvatel než v některých jiných krajích Česka. Primátor před několika dny odeslal dopis premiéru Petru Fialovi (ODS), v němž apeloval na nalezení řešení. Stát má podle něj dostatek informací o tom, kolik uprchlíků, míst pro ubytování, pracovních míst či možnosti lékařské péče v tom kterém kraji je.


Source: EuroZprávy.cz by eurozpravy.cz.

*The article has been translated based on the content of EuroZprávy.cz by eurozpravy.cz. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!