ON-LINE 77. den války: Ukrajina dál brání Azovstal, bojuje se u Hadího ostrova


Stručný přehled středečních událostí:

Ruská ofenziva pokračuje zejména na východě země. V Charkovské oblasti se ruské síly snaží zabránit postupu ukrainských jednotek, které chtějí zatlačit ruské vojáky až k hranicím. V okolí Izjumu Rusové ostřelují ukrainské pozice.

Na jihu Ukrajiny ruské síly útočí ve směru na Mykolajiv i na metalurgický komplex v Mariupolu. „S podporou dělostřelectva a tanků podnikají útočné operace“, píše ukrainský generální štáb o situaci v Azovstalu. Podle úterního vyjádření vedení města v ocelárnách stále zůstává nejméně 100 civilistů.

Rusko v bojích na Ukrajině přišlo již o přibližně 26.350 vojáků, 1187 tanků, 2856 obrněných vozidel, 199 letadel a 160 vrtulníků, odhadl generální štáb. Tyto údaje nelze ověřit z nezávislých zdrojů. Válka dnes pokračuje 77. dnem.

Ukrajina Rusku navrhla výměnu těžce zraněných obránců mariupolských oceláren Azovstal za ruské válečné zajatce. Informovala o tom dnes ukrainská vicepremiérka Iryna Vereščuková, kterou citovala agentura Reuters. „Žádno dohody zatím nebylo dosaženo. Jednání pokračuje,“ dodala Vereščuková v příspěvku zveřejněném na internetu.

U Hadího ostrova, který se nachází jižně od Oděsy nedaleko rumunského pobřeží, se ozbrojeným silám Kyjeva podařilo bezpilotními letouny Bayraktar zasáhnout ruskou vzdušnou obranu a zásobovací plavidla, uvádí britskávo britská Podle Londýna mají ruská plavidla, která se snaží posílit posádku na ostrově, pouze minimální ochranu. Důvodem je stažení ruského námořnictva po ztrátě křižníku Moskva, který se potopil minulý měsíc. Zatímco Kyjev uvádí, že loď zasáhly ukrainské střely, podle Ruska na palubě vybuchla munice.

“Pokud Rusko upevní své pozice na Hadím ostrově Strategickou vzdušnou obranou a systémy pobřežní obrany, může ovládnout severozápad Černého moře,” píše britská vojenská rozvědka.

Rusko se ještě nevzdalo plánu ovládnout Kyjev a může se pokusit vytvořit na ukrajinském území nový státní útvar a připojit ho k Rusku. Podle serveru Ukrajinska pravda to řekl Oleksij Hromov, zástupce šéfa hlavního operačního oddělení generálního štábu ukrainské armády. Generální štáb kromě toho ve svém pravidelném večerním hlášení uvedl, že ukrainské síly pokračují v protiútoku v Charkovské oblasti, kde osvobodily další obec.

Spojené státy a Evropa musí pracovat Ukrajinou a Ruskem na ukončení jejich konfliktu a vypracovat mirovou dohodu, řekl dnes při návštěvě Washingtonu italský premiér Mario Draghi. Rusko svou invazí ukázalo, že není neporazitelné, dodal ministerský předseda den po setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem.

Online-Přenos:


Source: EuroZprávy.cz by eurozpravy.cz.

*The article has been translated based on the content of EuroZprávy.cz by eurozpravy.cz. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!