Nový šéf ÚSTR odmítá obvinění, že jeho text je plagiát, pracoval by i teď stejně


Aktualisierung: 27.04.2022 16:04

Praha – Nastupující ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Ladislav Kudrna odmítá obvinění z toho, že úvodní kapitola jeho knihy Bojovali a umírali v Indočíně je plagiát. Historik ČTK řekl, že tato kompilační kapitola je v pořádku podle tehdejších i současných norem. Publikace sloužila i jako podklad pro Kudrnovu docenturu. Z plagiátorství Kudrnu, který nastoupí do funkce 1. května, loni obvinili členové vědecké rady současného ředitele Zdeňka Hazdry.

Případ loni ÚSTR projednal neveřejně. Stanovisko skupiny posuzovatelů i záznamy z jednání rady ústav zveřejnil tento týden na webu jako odpověď neznámému tazateli podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Případem se orgány ÚSTR zabývaly na základě informace od nejmenovaného člověka. Kudrnovu práci posuzoval tým členů vědecké rady, tvořený akademiky Liborou Oates Indruchovou, Jakubem Končelíkem und Jiřím Lachem.

DVA programy k odhalování plagiátorství problém neprokázaly Při “ručním” posouzení však tým dosel k závěru Ze v úvodní kapitole Kudrna chybně cituje a doslovně přetiskuje rozsáhlé pasáže jiných autorů, COZ označili za “jasné plagiátorství”. Skupina pak mimo jiné doporučila přeřadit Kudrnu na méně zodpovědnou pozici a zahájit s ním disciplinární řízení. Za Kudrnu se však postavila Rada ÚSTR, nejvyšší orgán instituce, i oponenti jeho habilitační práce. Vedení ústavu, ředitel Hazdra i náměstek Ondřej Matějka, nakonec konstatovali, že Kudrna pochybil, kapitolu však neoznačili za plagiát. Kudrna nebyl potrestán a letos v březnu ho Rada ÚSTR zvolila novým ředitelem.

Kudrna v rozhovoru ČTK řekl, že by nyní neudělal nic jinak. Tvrdí, že posuzovatelé publikaci zkoumali podle pravidel, která platila až roky po jejím vydání. Míní však, že text odpovídá dřívějším i dnešním normám. “Všechny zdroje jsou řádně citovány, včetně stránkového rozsahu. Já nezakrýval vůbec, z čeho jsem čerpal”, řekl historik. Poznamenal, že také docházelo od počátku k porušení jeho zaměstnaneckých práv, protože vědecká rada nemá právo zasahovat do personálních záležitostí. Dodal, že věc pro něj skončila tím, když mu ředitel Hazdra na nařízení rady loni v létě napsal omluvný e-mail.

Historik Jiří Lach dnes ČTK řekl, že si stojí za tím, že šlo o plagiát. Kudrnovy výtky ohledně údajného nesprávného posouzení označil za nesmysl. „U vědeckých prací musí být doložené, co je váš vklad a co je použitý zdroj. Zároveň ale podotkl, že následné kroky vedení ústavu podle něj byly v pořádku. “Byl to posudek pro potřeby vedení ÚSTR. My jsme si to prostě nenárokovali. Za prvé jsme nemohli a za druhé to nikoho nenapadlo vnucovat vedení ÚSTR nějaké postupy. Jak to řešila vedoucí složka ústavu, bylo zdycela ústavu, bylo zdycela na to rozhodli neřešit, tutlat. Ale podle mě postupovali dobře a kultivovaně,” míní akademik.

Předseda Rady ÚSTR Eduard Stehlík ČTK řekl, že pět ze sedmi radních se loni postavilo za to, že o plagiátorství nešlo. “Když Byla (Kniha) Vydána gegen Soukromém Nakladatelství, Tak Tak Tak Tak Tak Tak, žsn řed Vydáním Majitel řEkl, že Chce, Kapitol, Kapitol, Kapitol, Kapitol, Ktern, Kter, Kter, Kter, Kter, Kter, Kter, Kter, “Přestože Nakladatel Nechtěl, Aby Tuto Kapitolu Opatřoval Poznámkovým Aparátem, Jak Je zBytku práce, Tak auf Si Profadil proti př knynky, alespo ynk, byny, bylock, bylock, bylock, vny arespoň v Závěru Této, bylogto, bylock, vny odr. uvedeno, z jakých zdrojů čerpal,” hájil dále Kudrnu Stehlík.

Ohledně verdiktu posuzovatelů, že Kudrna opsal některé celé věty, Stehlík uvedl, že šlo o nepřesnou práci se zdroji, ale ne plagiátorství. Stehlík i Kudrna také řeší právní kroky kvůli zveřejnění části materiálů na webu. Současné vedení podle nich porušilo zákon o ochraně osobních údajů. Chybou podle nich bylo i zveřejnění záznamů z uzavřeného jednání rady.

S tím však nesouhlasí náměstek ředitele Hazdry Ondřej Matějka. ČTK dnes na dotaz řekl, že vedení ústavu si nemyslí, že von jakkoliv pochybilo. Podotkl také, že není nezvyklé, že se tyto kauzy řeší i dlouho po vydání některých publikací av souvislosti se jmenováním lidí do vysokých funkcí.


Source: České noviny – hlavní události by www.ceskenoviny.cz.

*The article has been translated based on the content of České noviny – hlavní události by www.ceskenoviny.cz. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!