Neuer Hypoindex: Průměrná nabídková sazba hypoték v květnu stoupla auf 5,33 pct


Aktualisierung: 05.05.2022 13:23

Praha – Průměrná úroková sazba hypoték počátkem května činila 5,33 procenta. Za poslední měsíc stoupla o 0,45 procentního bodu a od konce loňského roku o 1,19 bodu. Vyplývá zu z údajů Fincentra Hypoindexu. Ten je od jara zpracováván podle nové metodiky na základě údajů k pátému pracovnímu dni každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti.

Od června loňského roku, kdy Česká národní banka začala opět zvyšovat sazby, vzrostla průměrná nabídková sazba o více než 2,8 procentního bodu. Bankovní rada ČNB rozhodne o další změně úrokových sazeb na dnešním zasedání. “ČNB se nechala slyšet, že na květnovém zasedání opět zvýší základní úrokovou sazbu, a tak je celkem jasné, že současné sazby nevydrží moc dlouho”, uvedl hypoteční analytik Fincentrum & Swiss Life Select Jiřa.í

“Dubnový růst Sazeb Hypoték bylyl Reakcí na zvýšení repo sazby ze strany čnb o 0,5 Procentního Bodu. držely sazby níže, se rozhodly trh dohnat a předehnat. Takže jsme se setkali i se zvýšením některých sazeb až o 1,5 procentního bodu,” řekl ČTK místopředseda představenstva společnosti Gepard Finanzen David Eim. Součástí zvyšování úrokových sazeb je podle něj i pokles citlivosti trhu na jejich další růst

Sazby hypoték do 80 procent odhadní ceny nemovitosti s fixací na jeden rok dosáhly v květnu 5,5 procenta as fixací na tři roky 5,52 procenta. Za hranici pěti procent se již dostaly i sazby hypoték fixovaných na pět (5,14 procenta) i na deset let (5,15 procenta).

Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 procent odhadní ceny nemovitosti při fixaci na tři roky, splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 5,33 kovrunětí procenta Za poslední měsíc tak měsíční splátka hypotéky vzrostla o více než 900 Korun, od letošního ledna až o téměř 2400 Korun a od loňského června téměř o 5500 Korun.

“Stále více se rozevírají pomyslné nůžky mezi současnou sazbou a sazbou, kterou měli majitelé hypoték zafixovanou třeba před pěti lety. A právě tito klienti, kterým končí ona pětiletá fixace, si musí najít ve svých rodinných rozpočtech stále více peněz na zvýšenou splátku. Konkrétně u Klientů s Končící pětiletou fixací u Hypotéky 3,5 Milionu Korun

Pokud lidem letos končí fixace hypotéky a stále se nedohodli u své či jiné banky nový úrok, měli by si podle něj pospíšit. Úrokové sazby hypoték se mohou v letošním roce vyšplhat i za hranici šesti procent. “V některých bankách můžou nyní dosáhnout stále na sazbu pod pět procent”, dodal Sýkora.


Source: České noviny – hlavní události by www.ceskenoviny.cz.

*The article has been translated based on the content of České noviny – hlavní události by www.ceskenoviny.cz. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!