Na mnoha místech si lidé připomenou výročí konce druhé světové války


Aktualisierung: 08.05.2022 00:08

Praha – Na mnoha místech Česka si dnes lidé připomenou 77. výročí ukončení druhé světové války v Evropě. Tradiční pietní akt za účasti prezidenta Miloše Zemana se chystá dopoledne na pražském Vítkově. V Plzni skončí přehlídkou vojenských historicalkých vozidel Slavnosti svobody a historicalkou vojenskou techniku ​​si budou moci zájemci prohlédnout také ve Velichovkách na Náchodsku. Pietní shromáždění u pohřebiště romského koncentračního tábora v Letech na Písecku připomene romské a židovské oběti nacismu.

V hlavním městě se bude vzpomínat u Národního památníku na Vítkově. Pietního aktu, který začne v 10:30, se kromě prezidenta Zemana zúčastní také Petr Fiala (ODS), preedsedové Senátu a Sněmovny Miloš Vystrčil (ODS) a Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Ministryně obrany Jana Černochová (ODSík) a generho áln štabu Aleš Opata.

Kolem druhé hodiny odpolední uctí premiér Fiala, zástupci Parlamentu, armády, Prahy a Československé obce legionářské památku padlých ukrainských vojáků Rudé armády a oběti Pražského povstání na Olšanských hřbitovech. Aktu se zúčastní i Ukrajinky, které opustily Ukrajinu kvůli invazi Ruska av Praze našly dočasné přístřeší.

V Plzni dnes vyvrcholí několikadenní Slavnosti svobody. Od 11:00 bude v centru města připravena přehlídka vojenských historicalkých vozidel s přeletem dobových letounů.

Velichovkách na Náchodsku se koná tradiční akce Mise Velichovky, která připomíná cestu americké jednotky, která jela 8. května 1945 z Plzně do Velichovek, kde chtěla německému maršálovi Ferdinandu Schörnerovi doručit rozhodnutí o.jkavotci o.jkavotci Návštěvníci se mohou těšit na ukázky historicalké vojenské techniky, vojenského tábora, řemeslné trhy i dílny pro děti.

Výstava historicalké techniky a kolona vojenských vozidel bude odpoledne k vidění rovněž na brněnském náměstí Svobody.

V Letech na Písecku, kde byl za druhé světové války koncentrační tábor pro Romy, si lidé po poledni připomenou památku romských a židovských obětí nacismu.

Ve Velkých Popovicích na Brněnsku zase odhalí pamětní desku na rodném domě letce RAF Karla Batelky.

Připomínky konce světové války se chystají mimo jiné také v Pardubicích, Českých Budějovicích, Liberci, Znojmě, Ústí nad Orlicí či České Lípě.


Source: České noviny – hlavní události by www.ceskenoviny.cz.

*The article has been translated based on the content of České noviny – hlavní události by www.ceskenoviny.cz. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!