Na juhu Kanady, v provincii Quebec, sa zriedkavo vyskytol ľadový medveď – Zem – Veda a technika


Na juhu Kanady, v provincii Quebec, sa zriedkavo vyskytol ľadový medveď. Svedkovia šelmu, ktorá symbolizuje globálne otepľovanie, pozorovali v sobotu pri dedine Madeleine-Centre na polostrove Gaspé.

Informovala o tom dnes agentúra AFP. Polícia miestnych nabádala, aby zostali v bezpečí domova.

„Pes štekal a ja som počul, ako môj partner kričí ‚Je tu medveď! Je tu medveď!’“ povedala agentúre AFP Sophie Bonnevilleová, ktorá v dedine s približne dvoma tisíckami obyvateľov žije niekoľko mesiacov v roku. Madeleine-Centre leží viac ako 800 kilometrov severovýchodne od Montrealu av súčasnej dobe je pokrytá snehom.

„Je veľmi neobvyklé vidieť tento severský druh tak ďaleko od jeho južnej hranice rozšírenia,“ povedala agentúre AFP biologíčka Lyne Morissette, ktorá sa zaoberá morskou ekológiou. „Súvisí s tým súčasná zmena klímy“, dodala.

Polícia v sobotu zaisťovala bezpečnosť v oblasti, kam chodia ľudia na prechádzky. „Chodili sme od domu k domu a radili obyvateľom oblasti, aby zostali doma“, povedal hovorca miestnej polície Stéphane Tremblay s tým, že podobnú situáciu „ešte nezažil“.

„So zmenou klímy je možné všetko“, konštatovala Bonnevilleová. Kým sa šelma stratila v lese, stačila si ju odfotiť.

Štúdia z roku 2020 publikovaná v časopise Nature Climate Change odhalila, že globálne otepľovanie môže viesť k takmer úplnému vyhynutiu tohto ikonického zvieraťa. Ľadové kryhy, jeho životné prostredie, totiž postupne miznú.


Source: Pravda – Veda a technika by vat.pravda.sk.

*The article has been translated based on the content of Pravda – Veda a technika by vat.pravda.sk. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!