Mobilní Meteor Lake zevnitř: Procesorová dlaždice patří k menším

Přestože je Meteorsee produktem příštího roku a letos se máme dočkat ještě generace Raptor-See, mluví Intel raději o prvním zmíněném. Snad kvůli pokročilejšímu procesu a dlaždicovém provenení. Intel, wenn Sie Meteor Lake auf IntelVision22 finden, wird es Ihnen gefallen:

Meteor Lake U-Serie; zdroj: PCWatch

Na obou snímcích vidíte Meteorsee, na obou snímcích je zachycena mobilní verze av obou případech jde o řadu U. V čem je tedy rozdíl: Vlevo je zachycena variationa U9, vpravo U15. Číslo odpovídá TDP, pro které je daná řada určena. Pokud zůstane pojetí těchto řad stejné jako u Erlensee, pak U9 Bude Primárně 9W s možností zvýšení TDP na 15 wattů a řada U15 bude Primárně 15W s možností regulace TDP with rozsahu 12-20 wattů. Levé jádro tedy najdete spíše ve výkonných tabletech, pravé v Ultraboocích. Větší pouzdro bude důsledkem faktu, že zvariante U15 bude vyvedeno více rozhraní, která jsou potřebná u notebooků, nikoli však u tabletů.

Detailnější snímek Meteorsee U9 pořídil německý redaktor Carsten Spille. Jsou dobře patrné čtyři dlaždice, ovšem až dosud nebylo potvrzeno, která nese jaký hardware. Schemata zveřejněná loni Intelem této konfiguraci neodpovídají a buďto jsou neaktuální, nebo se týkají jiné modelové řady. U toho však neskončíme, neboť francouzský web Comptoir Hardware získal i mikrosnímek procesorové dlaždice:

Poměre stran snímku procesorové dlaždice odpovídá té dlaždici, která je na fotografii Meteor Lake zcela vlevo nahoře. Jeden obrázek lze tedy snadno transplantovat na druhý, jak je patrné v úvodním snímku – což dokazuje, že dlaždice „vlevo nahoře“ patří procesorovým jádrům. Aby bylo názornější, kde leží která procesorová jádra, domaloval uživatel Locuza chlívečky a popisky:

Dlaždice tedy nese dvě velká procesorová jádra Redwood-Bucht (nahoře vlevo a nahoře vpravo) ein osm malých procesorových jader Crestmont (čtyři dole vlevo a čtyři dole vpravo). Oproti stávající generaci narostla velká i malá jádra přibližně rovnoměrně, takže stále platí že křemík potřebný pro jedno velké jádro je zhruba srovnatelný s křemíkem potřebným pro čtyři malá jádra. Ve střední části se rozkládá L3 Cache. Za pozornost stojí trochu nepravidelně řešená L2 cache u velkých jader, jejíž jedna polovina je rozložena obvykle, pravidelně a druhá jakoby nacpaná ve zbývajícím prostoru. Může za tím stát leccos, ale jednou z hypotéz by mohlo být, že původně Intel v návrhu počítal s 1MB L2 cache, ale během vývoje se rozhodl k téměř hotovému návrhu velkého jádra doplnit megabajtruhý

Snímek v kombinaci s fotografiemi dále potvrzuje, že Intel v segmentu U9 i U15 nadále zůstane u kombinace dvou velkých a osmi malých jader.

Prozession Meteorsee budou vydané v roce 2023. O přesnějším datu se vedou debaty – jisté je pouze, že nepůjde o první kvartál. Starší roadmapy hovořily o druhém kvartálu, podle novějších zpráv jsou přípravy trochu ve skluzu a nyní se nejčastěji mluví o druhé polovině léta nebo pozdějším datu. Na druhou stranu některé zdroje hovoří o tom, že by mobilní verze mohla mít předstih před desktopovou, takže nelze vyloučit, že přijde vlna nových notebooků řekněme v létě a desktop, který bude vyžadovat větší procesorové dlaždice (vyráběné na procesoru Intel 4) přijde později, na podzim.


Source: Diit.cz by diit.cz.

*The article has been translated based on the content of Diit.cz by diit.cz. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!