Mnohé európske krajiny hlásia nárast počtu nakazených covidom – Svet – Správy


V posledných týždňoch mnohé štáty Európy hlásia zvýšenie počtu ľudí nakazených koronavírusom SARS-CoV-2. Prvou postihnutou krajinou bolo Portugalsko. V máji zaznamenalo výrazný nárast počtu nových prípadov, ktorý začiatkom júna dosiahol vrchol takmer 30-tisíc prípadov denne. Odvtedy začala vlna ustupovať, konštatoval v stredu spravodajský web lavoixdunord.fr.

V Spojenom kráľovstve sa denné počty nakazených opäť blížia k maximálnej úrovni od začiatku pandémie.

Podľa najnovšej správy ministerstva zdravotníctva aj Taliansko zaznamenalo za 24 hodín – od soboty do nedele – až 30 526 nových prípadov, pričom v priebehu siedmich dní ich počet vzrástol o 63,4 percenta. Rovnaký osud postihol i Nemecko, píše lavoixdunord.fr.

Za posledných desať dní sa šírenie SARS-CoV-2 zrýchlilo aj v pevninskom Francúzsku, kde počet nakazených presiahol 44-tisíc denne (v priemere za sedem dní).

Tento nárast možno vysvetliť kombináciou dvoch vplyvov, vysvetľuje Mircea T. Sofonea, prednášajúci epidemiológiu na univerzite v Montpellieri.

Podľa neho na jednej strane dochádza u ľudí k „poklesu imunity“, keď sa časom znižuje „ochrana, ktorú poskytuje infekcia alebo vakcína“, a na druhej strane svoju rolu zohráva aj príchod nových subvariantov omikronovéhovarianteu – BAajnávírus 5.

Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) v polovici júna upozornilo, že rovnako ako v predchádzajúcich vlnách môže celkový nárast prípadov chorých na covid viesť k zvýšenému počtu hospitalizácií, hospitalizácií v kriticm stave a.

ECDC vyzvalo európske krajiny, aby „zostali ostražité“ a udržiavali v chode systémy testovania a monitoringu.

„Očakáva sa, že pre skupiny najviac ohrozené závažným priebehom ochorenia budú v očakávaní budúcich vĺn potrebné ďalšie posilňovacie dávky vakcíny,“ uvádza sa v správe ECDC.

Niektoré európske krajiny už v súvislosti s nárastom počtu infikovaných oznámili nové preventívne opatrenia.

Taliansko napríklad v polovici júna rozhodlo o predĺžení povinnosti nosiť respirátory FFP2 vo verejnej doprave – okrem lietadiel – do 30. septembra.

Šéf Svetovej lekárskej asociácie (WMA) Frank Ulrich Montgomery tiež vyzval na rýchle prijatie „súboru nástrojov“ na boj proti pandémii, ktoré zahŕňajú ochranu rúškami a respiratormi, očkovanie a obmedzenie kontaktu.

V súvislosti s opätovným nárastom počtu ľudí nakazených koronavírusom SARS-CoV-2 vo Francúzsku tamojšie úrady opäť vyzvali starších ľudí, aby sa dali zaočkovať druhou posilňovacou dávkou, informovala v strehou sp.

BFM dodala, že francúzska vláda sa už rozoslaním e-mailov obrátila na seniorov, aby ich povzbudila k očkovaniu už teraz – bez toho, aby čakali na posilňovacie vakcíny, ktoré by mali byť k dispozícii na jeseň.

Pôjde o nové verzie vakcín, ktoré budú účinnejšie proti subvariantom omikronovéhovarianteu koronavírusu SARS-CoV-2, ktoré spôsobujú vzostup epidémie.


Source: Pravda – Správy by spravy.pravda.sk.

*The article has been translated based on the content of Pravda – Správy by spravy.pravda.sk. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!