Microsoft yeni “Follina” güvenlik açığı ile uğraşıyor!


Ciddi bir Microsoft Office güvenlik açığı nedeniyle Windows, saldırganların en az bir ay boyunca çoğu güvenlik önleminin atlamasını sağlayan ve hedef sistemlerde kod yürütmesine izin veren hata keşfetti. Yetkililer, bu haftaki Salı Yaması’nın devlet destekli bilgisayar korsanlarının yararlandığı bu güvenlik açığını etkisiz hale getirdiğini açıkladı.

Sophos tarafından gerçekleştirilen testler, Salı günkü KB5014699 Windows güncellemesinin, kötü amaçlı Microsoft Word dosyalarının hedef sistemlerde Powershell komutlarını yürütmesine izin veren Follina istismarını etkisiz hale getirdiğini açıkladı. Bu istismar Office 2013, 2016, 2019, 2021 ile Windows 10 ve 11’de Microsoft 365’in bazı sürümlerini etkiliyor.

Microsoft yeni bir güvenlik açığı tespit etti

Follina, uzak bir web sunucusundan bir HTML dosyası almak için Microsoft Tanı Aracı aracılığıyla calışıyor ve ardından Powershell kodunu çalıştırmak için ms-msdt MSProtocol Tekdüzen Kaynak Tanımlayıcı‘yı kullanıyor. Bu açık özellikle tehlikeliydi çünkü Windows Defender buna karşı koruma sağlayamadı. Güvenlik açığının çalışması için yükseltilmiş ayrıcalıklara veya Office makrolarına ihtiyacı da olmuyor. Belgelere gömülü kötü amaçlı kodları durdurmak için tasarlanan Office’in Korumalı Modu bile Follina’yı durdurmak için yetersiz kalmakta. Kullanıcılar, Windows Gezgini’nin önizleme bölmesinde güvenliği ihlal edilmiş bir belgeyi açarak bunu tetiklemiş oluyorlar.

Çinli bilgisayar korsanları, bu istismarı Tibet diasporasının üyelerine karşı kullandı. Mayıs ayındaki bir başka saldırı ise Beyaz Rusya’daki kullanıcıları hedef aldı. (Haberlere linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz) Bu ayın başlarında Proofpoint, bir devlet yetkilisinden geldiğinden şüphelendiği Avrupa Birliği ve ABD yerel yönetimlerini hedef alan bir Follina saldırısını englischemişti.

Araştırmacılar, Nisan ayında Microsoft’u Follina konusunda uyardı, ancak firma başlangıçta, istismarı kritik bir güvenlik tehdidi olarak görmedi. KB5014699 güncellemesinin yama notlarında Follina’dan bahsedilmiyor, ancak Sophos, daha fazla testin güncellemeyi yükledikten sonra hatanın artık çalışmadığını gösterdiğini söylüyor.


Source: Teknolojioku Rss by www.teknolojioku.com.

*The article has been translated based on the content of Teknolojioku Rss by www.teknolojioku.com. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!