Maturitní testy končí dnes dalšími cizími jazyky a obtížnější matematikou


Aktualisierung: 04.05.2022 00:28

Praha – esty z němčiny, ruštiny, francouzštiny a španělštiny končí dnes pro maturanty období didaktických testů. Skládat je dnes bude 1851 studentů, kteří upřednostnili cizí jazyk před volbou matematiky. Zhruba 56.000 maturantů, kteří si vybrali angličtinu, psalo test už v pondělí. Povinnou češtinu skládali všichni v úterý. Většina z letošních zhruba 70.100 maturantů tak má didaktické testy už za sebou.

Zájemci dnes budou skládat rovněž nepovinnou obtížnější zkoušku z matematiky. Přihlášených je k ní 2778 žáků, tedy o 21 méně než loni. Jde nejčastěji o gymnazisty. Standardní test matematiky psali maturanti v pondělí.

Podíl přihlášených k němčině, ruštině a francouzštině proti loňsku poklesl, mirně se zvedl jen u španělštiny. Nejvýrazněji klesl od roku 2011 zájem o němčinu, která je po angličtině druhým nejoblíbenějším cizím jazykem. Zatímco v roce 2011 si ji u státní reife vybralo 9835 lidí, letos 1069.

Z cizích jazyků se podobně jako z češtiny skládají vedle testů ještě ústní a písemné zkoušky. Ty byly dříve rovněž součástí společné části reife organizované Cermatem, novelou z roku 2020 se ale přesunuly na úroveň škol. Slohy psali maturanti většinou v dubnu. Období ústních zkoušek potrvá od 16. května do 10. června. Konkrétní termín určili ředitelé škol.

Výsledky testů se podle vyhlášky z roku 2020 neznámkují, ale hodnotí se procenty a slovy “uspěl” či “neuspěl”. Školy von měly dostat výsledky od Cermatu 15. května a žákům je předat nejpozději o den později. Analýza výsledků pro veřejnost bude k dispozici podle Cermatu od 8. června.


Source: České noviny – hlavní události by www.ceskenoviny.cz.

*The article has been translated based on the content of České noviny – hlavní události by www.ceskenoviny.cz. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!