Máte TAKÝTO občiansky preukaz? Necestujete s ním mimo Slovenska, budete mať PROBLÉM!

Ilustračný obrázok k článku Máte TAKÝTO občiansky preukaz?  Necestujete s ním mimo Slovenska, budete mať PROBLÉM!

Občiansky preukaz bez fotografie nie je možné použiť ako cestovný doklad. Vydáva sa iba na použitie u lekára av lekárni.

Občiansky preukaz bez fotografie nie je možné použiť ako cestovný doklad. Vydáva sa iba na použitie u lekára av lekárni.

Ilustračný obrázok k článku Máte TAKÝTO občiansky preukaz?  Necestujete s ním mimo Slovenska, budete mať PROBLÉM!

Na cestovanie je potrebný platný občiansky preukaz s fotografiou alebo cestovný pas. Upozorňuje na to slovenská polícia, ktorá počas leta pracuje v Chorvátsku a pomáha dovolenkujúcim Slovákom.

Rady policie

Policajti poukazujú, že turisti v Chorvátsku majú so svojimi autami parkovať na vyhradených miestach. V prípade spoplatneného parkovania si majú zakúpiť lístok s dostatočnou časovou rezervou.

„Inak sa vystavujú riziku finančného postihu, alebo odtiahnutého vozidla,“ varuju.

Slováci von si mali dávať aj na zmeny pri platení diaľničného mýta. Na niektorých mýtnych staniciach sa od minulého roka zaviedla len bezhotovostná úhrada platobnými kartami, uviedla polícia.

Čo robiť pri nehode?

V prípade nehody majú slovenskí turisti najprv zavolať na miesto policajtov. Po spísaní potrebných dokumentov im vydajú protokol o dopravnej nehode. „Tiež je dôležité požiadať o vydanie potvrdenia o poškodení vozidla. Vďaka tomu sa bez problémov dostanete cez hranice domov,“ Radia Policajti.

Odporúčajú tiež odfotografovať poškodenia na vozidlách, zelenú kartu vinníka, vymeniť si s ním kontakt a informovať o udalosti svoju poisťovňu.

Naša polícia pri mori

Slovenskí policajti pomáhajú v Chorvátsku v dvoch šesťtýždňových intervaloch, v termíne od 15.júna do 30. júla a od 31. júla do 15. septembra, informovala hovorkyňa polície Denisa Bárdyová. Policajti slúžiaci na policajnej stanici v Trogire budú vykonávať pešie hliadky v mestách Trogir, Split, Podgora, Brela, Makarska und Tučepi. S chorvátskou dopravnou políciou budú vykonávať aj motohliadky na celom teritóriu policajnej stanice Makarska.

„V prípade núdze budú občanom k ​​dispozícii na slovenskom telefónnom čísle +421 908 723 526,“ povedala Bárdyova.

Ďalší policajti slúžia na policajnej stanici v Crikvenici. Hliadky budú podľa Bárdyovej robiť v mestách Crikvenica, Novi Vinodolski, Opatija, Baška, Malinska, Mošćenička Draga. Okrem toho budú spoločne s miestnou políciou aj na policajných lodiach na ostrovoch Krk, Cres, Rab a Lošinj. Hovorkyňa doplnila, že Slovákom budú k dispozícii na čísle +421 908 723 525.


FOTO: illustriert

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke DNS24 a Facebooku.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR

Najčítanejšie zo Slovenska

Source: Dnes24.sk by www.dnes24.sk.

*The article has been translated based on the content of Dnes24.sk by www.dnes24.sk. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!