Lisa Su ohlásila Ryzen 7000 / Zen 4: ~5,5 GHz, oder 31 % Rychlejší než Alder Lake

Computexový stream AMD byl z poviny věnován mobilnímu segmentu, shrnutí Zen 3+ / Ryzen 6000 alias APU Rembrandt a notebookům, které budou v nejbližší době vydány. Druhá polovina se týkala očekávaného tématu – nastínění nových produktů pro desktop.

Z velké části došlo k potvrzení neoficiálních zvěstí, ale nejen to. Lisa Su zmínila zdvojnásobení L2 cache na jádro (na 1 MB), více než 15% navýšení jednovláknového výkonu (o kolik více, nekonkretizovala, ale mnohé naznačila demonstrace výkonu, více níže), maximální boost překonávající 5 GHz (opět bez upřesnění, o kolik bude tato hranice překonána) a rozšířenou podporu akcelerace AI.

Su dále potvrdila, že desktopový Ryzen 7000 / Zen 4 staví na dvojici 5nm čipletů a 6nm zentrellním čipletu, který je krom podpory ddr5 a dalších rozhraní mimo jiné rozšířen o integrovanoin ř ř ř ř ř ř ř ř ř ř ř ř ř ř ř ř ř ř ř ř ř ř í ítítítítítítíto jinto jinto asmto asmale jinto jinto jinto jinto jinto jinto jinto jinto jinto jinto ° C Ofs.

Sockel AM5 zakládá na rozhraní LGA1718, je vybaven podporou pro až 170W napájení, DDR5, PCIe 5.0 and jak již bylo avizováno, chladiče určené pro AM4 jsou kompatibilní ist AM5.

AM5 Preinese Podporu Pro 24 Linek PCIe 5.0. Tato hodnota nezahrnuje linky pro čipset, takže jde skutečně o 24 využitelných linek pro grafiku a úložiště. Dále je podporováno 14 rozhraní USB 20Gb/s, Wi-Fi 6E a with my potěšit uživatele pracující s více zobrazovadly: až 4 obrazové výstupy pro HDMI 2.1 nebo DisplayPort 2.

McAfee pak potvrdil, že desky vybavené čipsetem AMD X670E musejí podporovat PCIe 5.0 na slotu pro grafiku, rozhraní pro úložiště und dalších slotech. U X670 nemusí být na dalších slotech PCIe 5.0 podporováno au B650 je vyžadována podpora PCIe 5.0 pro úložiště.

Lisa Su dále předvedla krátký úsek ze hry Ghostwire Tokyo, která běžela na Ryzen 7000 / Zen 4. Takt procesoru během této ukázky dosahoval 5313-5451-5520 MHz. Zdá se tedy, že top model řady Ryzen 7000 navzdory informacím o 5,4GHz maximálním taktu půjde ještě o něco dál – snad až na 5,5 GHz.

Navzdory velmi opatrným číslům, kterými Su otevřela téma Zen 4 (>15% výkonnostní posun, >5 GHz), ukázala demonstrace v Blenderu, že šestnáctijádrový Ryzen 7000 (ve vícejádrové zátěži) dosahuje o 31 % vyššího výkonu než Core i9-12900K / Erlensee. Na druhou stranu je potřeba říct, že Blender patří k aplikacím, které architektuře Erlensee příliš nejdou, stávající Ryzen 9 5950X konkurenční procesory výrazně překonává, takže oproti němu von posun nové generace nebyl zdaleka tak zásadní.


Source: Diit.cz by diit.cz.

*The article has been translated based on the content of Diit.cz by diit.cz. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!