Lipavský představil priority ministerstva pro české předsednictví


V souvislosti s Ukrajinou zmínil podporu územní celistvosti, humanitární pomoc a poválečnou obnovu nebo podporu statusu kandidáta vstupu do Evropské unie. Česko podle Lipavského bude nadále vojensky i materiálně zemi napadené Ruskem pomáhat.

Klíčový pro předsednictví je podle ministra postoj EU vůči ruské agresi. „Během předsednictví budeme usilovat o důsledné vymáhání (protiruských) sankcí EU a jejich případné rozšíření.

V energye jsou prioritami ukončení závislosti na energiích z Ruska a zároveň zajištění alternativních dodavatelů surovin, ale také práce na zelené diplomacii, využití obnovitelných zdrojů energie či ochrana klimatu.

Z hlediska obrany a bezpečnosti považuje Lipavského resort za prioritní témata implementaci společné obranné strategie, tedy takzvaného Strategického kompasu, spolupráci mezi EU a Severoatlanticou aliancí (NATO) a hybridní hrozby a boj proti terorismu. „Budeme usilovat o to, aby EU přijala EU Hybrid Toolbox, což bude balíček opatření, která dovolí členským zemím EU společně reagovat na hybridní působení a hrozby“, uvedl ministr.

Dohody o volném obchodu jsou podle Lipavského důležitou agendou vůči mimoevropským zemím, rozjednány jsou kontrakty s Austrálií, Novým Zélandem, Mexikem či některými jihoamerickými státy. Za zásadní má šéf české diplomacie také spolupráci s USA v Radě pro obchod a technologie.

Do předsednických aktivit chce Lipavský vrátit odkaz bývalého prezidenta Václava Havla, proto jsou mezi prioritami též akční plán EU pro demokracii a lidská práva, lidskoprávní sankční režim EU či podpora občanské společnosti, demokratický

Z hlediska geografického rozdělení priorit se ministerstvo zaměřuje na východní Evropu, a to na budoucnost Východního partnerství a jednotnou hodnotovou politiku EU vůči Rusku. Další oblastí je západní Balkán a podpora jeho začlenění do Evropské unie. Situace je v tomto ohledu složitá, podle Lipavského se nedaří vyřešit spory mezi Bulharskem a jedním z aspirantských států – Severní Makedonií.

Prioritami jsou také oblasti Indo-Pacifiku z hlediska spolupráce například v kybernetické či vesmírné oblasti a afrického Sahelu, co se týče bezpečnosti, regionálnístabilität či rozvojové spolupráce.

Účast na části neformálního zasedání ministrů zahraničí v Praze na konci srpna přislíbil ukrainský ministr Dmytro Kuleba, řekl Lipavský. Poslední srpnový den se uskuteční také Fórum pro Ukrajinu, které pořádá Nadace Forum 2000. „Je to český příspěvek k tomu, abychom podpořili maximálně evropské aspirace Ukrajiny“, dodal ministr.


Source: EuroZprávy.cz by eurozpravy.cz.

*The article has been translated based on the content of EuroZprávy.cz by eurozpravy.cz. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!