Kann das ThinkPad P14s Gen2 (Intel) Problem auftreten?

Pozorný čtenář si nejspíše vzpomene na příběh s programátorem Josefem, který byl smutný ze svého ThinkPad T480 a po otestování novějšího ThinkPad P14s Gen2 s Intel procesorem a NVIDIA grafickou kartou o mnoho veselejší nebylší.

Pokud Vás zajímá celý příběh a další detaily, odkážu na původní recenzi, ve které jsem udělal menší úpravu v první a závěrečné kapitole:

Pokud netušíte o co šlo a původní recenzi číst nechcete, problém tohoto notebooku je velmi jednoduchý. Nehme ein Modell mit Intel-Prozessor, der besser als NVIDIA-Grafikkarte ist, oder protože jedná oder verwandten Malý-14-Zoll-Business-Class-Stroj, aber velké-GPU ist nicht dabei ein neues Modell mit neuer Grafik NVIDIA T500, je k procesoru procesoru jen přes čtyři PCIe linky třetí generace a navic nemá žádný výstup na monitor, veškerá data z toho GPU tak tečou přes, veškerá data z toho GPU tak tečou přes zobrazit, tím pádem nám to ukousne trochu napájecího limitu procesoru a jeho výkon.

Notebook-nemá dostatečné chlazení, aby tento Tiger Lake-Prozessor uchladil mit 28 W und tomu GPU, které pro rozumný výkon potřebuje 15-18W. I to je důvod nekonzistentního výkonu a vysokých teplot. Mimochodem AMD verze tím netrpí, jelikož nemá přídavné diskrétní GPU, preedpokládám, že model s Intel iGPU bez přídavné NVIDIA grafiky na to bude stejně.

Problém s napájecím limitem se u testovacího kusu projevoval nepříjemně, pokud došlo na využití nvidia grafiky, třeba jen na zobrazenni n ějakégoko masivnímu podtaktování procesoru na nějakých 800 MHz a tím pádem byl výkon opravdu mizerný. Dokonce stačilo spustit si třeba Zoom meeting a akcelerovat ho NVIDIA grafikou a celý notebook šel takto do kolen. Většinou se napájecí limit pohyboval na horské dráze, takže misty CPU boostovalo i pre 1GHz, ale bylo možné notebook dostat do stavu, kdy zůstal podtaktovaný trvale. Stejným problémem trpi i ThinkPad T480 s GeForce MX150, se kterým byl fiktivní programátor Josef nespokojený.

Toto chování je dle mého názoru nepřijatelné u mobilní pracovní stanice, nehledě na ostatní neduhy, které zmiňuji v původní recenzi a některé se týkají i AMD verze(například částečně pájená RAM).

V době recenzování jsem tento problém poslal do Lenova společně se zpětnou vazbou, ale nikdy jsem nedostal žádnou reakci, takže jsem to vnímal tak, že to asi akceptují a vše je v pořádku. Nicméně došlo zdá se k problému a nějakému informačnímu šumu, kdy se moje zpětná vazba nedostala ke kompetentní osobě řešící pracovní stanice. Tato osoba nebyla zrovna nadšená z finální recenze, což není velmi překvapivé.

Nakonec vše dobře dopadlo, osobně jsme se sešli, zpětná vazba dost možná dorazila i do daleké Číny a byli jsme domluveni na tom, že Lenovo poskytne jiný kus na test a uvidíme, zda se problém projeví, nebo zda ho vyřešili vu rámci novějšího BIOSu.

Prakticky stejný kus mi dorazil někdy v dubnu tohoto roku, od původního kusu se lišil jen jiným SSD a 1x16GB RAM. Já jsem po ruce neměl druhý 16GB modul, takže jsem testoval jen takto v jednokanálovém zapojení. Testen Sie das ThinkPad P14s Gen2 mit BIOS Version 1.44. Nový kus mel naflashovanou verzi 1.45, já jsem skrze Lenovo Vantage flashnul ještě novější verzi 1.49. Pokud mel notebook “cinkutý” BIOS, tak jsem ho tímto činem odstranil.

Testen Sie das Notizbuch von Jednoduchý, stačilo v NVIDIA ovladačích nastavit, aby se Blender pouštěl skrze NVIDIA T500 grafickou kartu. Pak stačilo spustit Blender av něm rendering skrze procesor, grafická karta tak řeší jen zobrazování okna, ale neměla by být prakticky nijak vytížená. Na původním notebooku šlo tímto pokusem docílit toho, že se procesor masivně podtaktovával a výkon byl o dost nižší. Na druhém modelu to dopadlo značně lepe, napájecí limit procesoru nikdy neklesl pod 13 Wattů a velmi často se pohyboval na vyšších hodnotách okolo 24-35 Wattů(pokles blízko k 15W byl typicky dost krátkodobý a CPU) tikalo-7GHz a CPU) tikalodry ošemi já . Původní testovací kus scénu spočítal za 42 minut a osmnáct sekund, tento kus to stihnul za 35 minut, což je značné zlepšení. Pro zajímavost uvedu, že AMD Ryzen 7 PRO 5850U tuto úlohu zvládá spočítat zajímavost uvedu 17 minutes to jednu sekundu.

Provedl jsem několik dalších testů a notebook se choval značně lepe, pokud byla NVIDIA T500 využita jen jako zobrazovadlo, brala si jen lehce přes 3 Watty, k odběru kolo 15-18W nedocházelo, procesor samotný dostal extra Watty pro lepší boost. To ale znamená vyšší hlučnost, než jaké dosahuje AMD verze a také značně vyšší teploty. Na druhou stranu máme více konzistentní výkon a nedochází k šíleným propadům výkonu a podtaktovávání procesoru na úroveň Pentií 3.

V podstatě opravu tohoto typu jsem tak nějak očekával, nic moc lepšího udělat nelze, jelikož by to vyžadovalo redesign napájení a chlazení. Jsem rád, že Lenovo tento problém alespoň částečně opravilo a tak jsem ochotný odebrat ocenění Deep In Shit, přičemž nadále si stojím za tím, že tento model není dobrá mobilní pracovní stanice a oceněžní si si .

Na horizontale Navigation objevují Nové Modely s AMD Ryzen 6000 und Intel Alder Lake Processor, Doufám, že takové stanice budou veselejší und toto se opakovat nebude.


Source: Diit.cz by diit.cz.

*The article has been translated based on the content of Diit.cz by diit.cz. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!