Jak si Elon koupil Twitter a spustil tím paniku


Elon Musk je takový enfant terrible technologického světa. Dělá si, co chce, je hodně nepředvídatelný a spoustu věcí asi nemyslí vážně: Tak například nedávno tweetoval, že si koupí Coca Colu a vrátí do ní kokain. Ale kdo ví, možná to je reálnější plan než dostat do roku 2050 million lidí na Mars!

Ať už máte Elona Muska rádi, anebo ho nesnášíte, rozhodně musíte uznat, že svět bez něj von byl mnohem nudnější. Nikdy nevíte, co udělá, jestli myslí vážně podhrabávání se pod městy anebo to, že začne prodávat plamenomet. Jeho oznámení, že plánuje koupit Twitter, proto vypadalo zpočátku jako jeden z jeho žertíků, protože to, jednoduše řečeno, nedává moc racionální smysl.

Elonovy firmy dělají všechno možné, od výroby elektromobilů přes energetiku až po kosmický průmysl. Jeho posledním velkým kouskem bylo poskytnutí Starlinku Ukrajině – a tím se prakticky demonstrovalo, že jde o rezilientní technologii dvojího užití, protože na rozdíl od běžné telekomunikační družice nejde Starlink jednoduše, řelitsruše est.

Twitter do jeho impéria moc nezapadá – a otevřeně deklarovaná snaha o obranu svobody slova už vůbec ne. Navíc – a to je hodně důležité, snaha převzít Twitter je velmi nákladná, protože za něj nezaplatí výměnou akcií, ale penězi, vykupuje ho za 54,20 amerických dolarů za akcii, což je celkem 44 miliard dolarů. Jeho nabídka byla lepší než momentální tržní kapitalizace, která měla hodnotu 37 miliard. Aby mohl obchod realizovat, musel si od konsorcia bank vedeným Morgan Stanley půjčit 13 miliard, 12,5 miliardy je v půjčkách zaručeným akciemi Tesly a 21 miliard je z jeho rezerv. Twitter má přitom sám dluhy ve výši 5 miliard USD.

Celá operace byla velice rychlá, v podstatě začala čtvrtého dubna, kdy oznámil, že zakoupil 9,1 procenta Twitteru. Firma mu nejprve nabídla místo ve správní radě, což by omezilo možnost držet nanejvýš 15 procent společnosti (tomuto postupu, který efektivně blokuje nepřátelské převzetí, se říká gifted pill). Moschus s tím nejprve souhlasil, potom názor změnil a přišel s nápadem, že si koupí firmu celou az veřejně obchodovatelné z ní udělá zcela soukromou.


Source: Pctuning – Všechen obsah by pctuning.cz.

*The article has been translated based on the content of Pctuning – Všechen obsah by pctuning.cz. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!