Izrael zadržuje bez soudu zhruba 600 Palestinců, je to nejvíce od roku 2016


Aktualisierung: 02.05.2022 22:10

Jeruzalém – Izrael zadržuje v administrativní vazbě, tedy bez obvinění a soudu, přibližně 600 Palestinců, což je nejvíce od roku 2016. S odkazem na izraelskou lidskoprávní organizaci HaMoked o tom dnes agent u inform.

Izrael uvádí, že administrativní vazbu používá k tomu, aby zabránil útokům a zadržoval nebezpečné radikály, aniž by zveřejnil citlivé zpravodajské informace. Palestinci a organizace na ochranu lidských práv naopak tvrdí, že tento systém je široce zneužíván a upírá zadržovaným řádný soudní proces, přičemž někteří takto stráví ve vazbě měsíce nebo.

K letošnímu květnu bylo podle organizace HaMoked v administrativní vazbě v Izraeli zadržováno 604 lidí. Téměř ve všech případech jde o Palästina, jelikož administrativní vazba se proti Židům používá velmi zřídka, píše agentura AP.

Tresty si v izraelských věznicích podle HaMoked odpykává 2441 Palestinců, které za mříže poslaly vojenské soudy. Dalších 1478 jich je zadržených za účelem výslechu, byli obviněni a čekají na soud nebo se s nimi nyní koná soud.

Izrael v posledních týdnech zažil vlnu útoků, při kterých přišlo o život nejméně 15 lidí. Na okupovaném Západním břehu Jordánu izraelské síly proofly zatýkací razie, které Izrael zdůvodnil snahou zabránit dalším teroristickým útokům. Tyto razie podnítily násilné protesty a přestřelky. Podle propočtů agentury AP bylo zabito nejméně 29 Palestinců – většina z nich po spáchání útoku nebo při střetech s izraelskými silami. O život však přišla také neozbrojená žena a dva lidé, kteří byli patrně jen náhodní kolemjdoucí, píše AP.

Naposledy Izrael zadržoval takto velký počet lidí v administrativní vazbě v říjnu 2016, čemuž rovněž předcházelo zintenzivnění násilí, včetně útoků nožem, střelnými zbranění lidí či.

“Administrativní vazba se používá pouze v případě, že bezpečnostní složky mají důvěryhodné ein dobře podložené informace o skutečné bezpečnostní hrozbě, kterou zadržená osoba představuje, ein pokud jiné způsoby odstranění hrozby nejsou proveditelné” uvedla izraelská armáda v prohlášení.

Izrael tvrdí, že všechna rozhodnutí o administrativní vazbě podléhají soudnímu přezkumu. Zadržení se mohou odvolat k vojenskému odvolacímu soudu nebo k izraelskému nejvyššímu soudu, ale skupiny na ochranu práv tvrdí, že soudy se v drtivé většině případů podřizují stanovisku bezpečnostních.

Ředitelka HaMoked Jessica Montellová uvedla, že násilí neospravedlňuje zadržování cookk lidí na měsíce nebo roky, aniž by byli obviněni. Poznamenala přitom, že administrativní vazba se v Izraeli nadužívá za hranice toho, co “lze ospravedlnit na základě mezinárodního práva”, jelikož preventivní vazba je možná pouze na omezenou dobu a za výjimečných okolností.

Mezi zadrženými mohou být nebezpeční radikálové, ale také případy záměny Identität. Teenager se vzácnou nervosvalovou poruchou je například v administrativní vazbě déle než rok.

„Netušíme, z čeho jsou podezřelí, a mnozí z nich také netuší, jaká jsou vlastně obvinění proti nim, protože je to založeno výhradně na tajných důkazech“, řekla Montellová.

Izrael Západní břeh Jordánu obsadil za války v roce 1967 a dodnes jej okupuje. Palestinci na tomto území chtějí mit vlastní stát. Zhruba tři miliony palestinců žijících na západním břehu jordánu podléhají Izraelským vojenským soudům, Zatímco asimíkíkém & ° C.


Source: České noviny – hlavní události by www.ceskenoviny.cz.

*The article has been translated based on the content of České noviny – hlavní události by www.ceskenoviny.cz. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!