İran ile Kazakistan arasında 9 mutabakat zaptı imzalandı


İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile resmi ziyaret için Tahran’a gelen Kazakistanlı mevkidaşı Kasım Cömert Tokayev Sadabad Sarayı’nda görüştü.

Reisi ve Tokayev’in bölgesel meseleleri ve ikili ilişkileri görüştüğü ikili toplantının ardından imza törenine geçildi.

İki ülke bakanları, „transit taşımacılığın geliştirilmesi, enerji, kültürel tarım, ticari-ekonomik alışverişler ve diğer alanları kapsayan 9 mutabakat zaptı imzaladı.

İran Cumhurbaşkanı Reisi, Sohn 30 Jahre İran’ın Kasachstan ile iyi ilişkilere sahip olduğunu ancak bu ilişkilerin yeterli olmadığını söyledi.

İran ve Kazakistan arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için zemin oluşturabilecek birçok imkanın bulunduğunu kaydeden Reisi, anlaşmaların imzalanmasının iki ülkenin ilişkileri geliştirme iradesinin önemli bir işareti.

Reisi, iki ülkenin sanayi, tarım, enerji, transit geçiş, petrol ve gaz alanlarında ilişkilerini ilerletebileceğine vurgu yaparak, İran ve Kazakistan’ın kalkınma için daha fazla çaba göstermesi gerektiğini dile getirdi.

Iran Cumhurbaşkanı, şunları ifade etti:

„İkili ilişkilerin yanı sıra iki ülke arasındaki bölgesel ilişkileri genişletmeye kararlıyız.

– İranlılar Kazakistan’a vizesiz 14 gün seyahat edebilecek

Kasachstan Cumhurbaşkanı Tokayev de diplomasi alanındaki ilişkilerinin ilerlediğini, Reisi döneminde Tahran ile Almatı arasında iş birliği ve dostluğun daha da güçlendiğini aktardı.

İran ile diplomatik ilişkilerin 30. yılına girdiğini söyleyen Tokayev, “Kasakistan ile İran her alanda iyi ilişkilere sahip ve bu ilişkiler uluslararası ve bölgesel alanlarda görülmektedir.” dedi.

Tokayev, bugünkü toplantıda kapsamlı görüşmeler yapıp birçok konuyu değerlendirdiklerini belirterek, şöyle devam etti:

“Her iki taraf da transit kapasitesini kullanmakla ilgileniyor ve bu bakımdan doğuyu batıya, kuzeyi güneye bağlayan koridorlar özel bir önem taşıyor.”

Kasachstan Cumhurbaşkanı ayrıca İranlıların Kazakistan’a 14 gün vizesiz seyahat edebileceklerini sözlerine ekledi.

Kasachstan Cumhurbaşkanı Tokayev, üst düzey bir heyet ve iş adamları ile bugün İran’ın başkenti Tahran’a gelmiş, İran Tarım Bakanı Cevad Sadatinejad tarafından havaalanında karşılanmıştı.


Source: Dünya Gazetesi by www.dunya.com.

*The article has been translated based on the content of Dünya Gazetesi by www.dunya.com. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!