GAN Teknolojisinin Mucidi Ian Goodfellow Apple’dan İstifa Etti

Die Verge’den Zoë Schiffer’e göre, Apple’ın makine öğrenimi alanının yöneticisi konumundaki Ian Goodfellow, üç senelik Apple macerasından sonra şirketten ayrıldı. Bundan önceki kariyerinde Google’ın en iyi yapay zeka çalışanları arasında olduğu bilinen lan Goodfellow, Deepfake’in oluşturulmasındaki rolüyle biliniyor. Zira 2014 yılında geliştirdiği Generatives gegnerisches Netzwerk (GAN) ismindeki makine öğrenim modeli, Deepfake’in ve hatta yakın zamanda dikkatleri üzerine çeken yapay zeka DALL-E 2’nin temelini atan önemli kazanımlardan biri. Diğer taraftan Apple, pandemiden sonra ofise geri dönüş sürecini başlattığı için Ian Goodfellow’un şirketten istifa ettiği de söylentiler arasında.

Yaşanan bu ayrılığın nedeni resmi olarak açıklanmamakla birliktte, goodfellow, pfel Apple’daki çalışanlara konuyla alakalı gönderdiği e-postada Ian Goodfellow, „Ekibim için daha fazla esnekliğin en iyi politika olacağına kuvvetle inanıyorum.“ dediğini ve daha sonrasında istifasını verdiği konuşulmakta. Teknoloji devinin bünyesindeki personelleri geçtiğimiz 11 Nisan tarihinden itibaren çalışma günlerini kademeli şekilde artırma koşuluyla Apple Park’a geri çağırdığını biliyoruz.

GAN Teknolojisinin Mucidi Ian Goodfellow Apple'dan İstifa Etti - 1
Apfelpark

LinkedIn sayfasına baktığımızda Ian Goodfellow’un Mart 2019’da „Özel Projeler Grubunda Makine Öğrenimi Direktörü“ olarak Apple’a katıldığı görülüyor. Profili ise henüz güncellenmemiş durumda. Bunlara ek olarak, diğer Apple çalışanları da ofise geri dönüşten pek memnun değil. İş dünyası odaklı anonim sosyal ağ Blind’in geçen ay yaptığı bir anket sonucunda Apple personellerinin yüzde 56’sının aktif olarak başka bir yerde iş aradığı ortaya çıkmıştı. Yahoo Finanzen, Apple’daki bu çalkantının nedeninin ofise dönüş politikasından kaynaklandığını belirtmiş, işten ayrılma isteklerinin temelinde ise COVID riski ve iş-yaşam dengesindeki bozulmanın olduğunu açıklamıştı. Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşmayı unutmayın.

Teknolojiyle büyüyen, yazmaya olan hevesini Technopat ile birleştiren YBS öğrencisi. Araştırma ve okuma yolunda kendisini emin adımlarla geliştirmeye devam ediyor.


Source: Technopat by www.technopat.net.

*The article has been translated based on the content of Technopat by www.technopat.net. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!