EU poskytne Ukrajině další vojenskou pomoc za 500 milionů eur, uvedl Borrell


Aktualisierung: 13.05.2022 10:13

Berlin – Evropská unie poskytne Ukrajině další vojenskou pomoc v hodnotě 500 Millionen Euro (12,4 Milliarden Kronen). Oznámil an dnes šéf unijní diplomacie Josep Borrell před setkáním ministrů zahraničí zemí skupiny G7 v Německu.

Evropská sedmadvacítka dosud schválila balíček vojenské pomoci Kyjevu ve výši 1,5 Miliardy eur (37,4 Miliard Korun). Po nejnovějším oznámení se zvýší prostředky, které má EU k dispozici pro dodávky zbraní Ukrajině, na dvě miliardy eur. Ukrajina byla na konci února napadena sousedním Ruskem, od té doby se země agresi se západní podporou brání.

Dodatečných 500 Millionen Euro von mělo být novým impulsem pro Ukrajinu, uvedl Borrell. Peníze podle něj mají být vynaložené na těžké zbraně.

Prostředky na vojenskou pomoc Kyjevu půjdou z takzvaného Evropského mírového nástroje, jehož cílem je podporovat armády partnerských států. Tento fond o objemu zhruba pěti miliard eur zřídily a doplňují členské země mimo rozpočet EU. Peníze z něj se používají na úhradu dodávek zbraní, které členské státy poskytnou Ukrajině ze svých zásob.

K poskytnutí další vojenské pomoci Kyjevu vyzvala na okraj setkání ministrů ze skupiny G7 britská Ministryně zahraničí Liz Trussová. Nyní je podle ní velmi důležité, aby spojenci Ukrajiny pokračovali v tlaku na ruského prezidenta Vladimira Putina, jak dodávkami zbraní, tak zpřísněním sankcí.

Borrell také vyjádřil přesvědčení, že v nadcházejících dnech bude dosaženo dohody o embargu na ruskou ropu. Evropská komise v rámci šestého balíku sankcí za ruskou invazi na Ukrajinu navrhla do konce roku tohoto zcela ukončit dovoz ruské ropy. Opatření však odmítá podpořit Maďarsko a tak se o věci mezi členskými státy dál vyjednává.


Source: České noviny – hlavní události by www.ceskenoviny.cz.

*The article has been translated based on the content of České noviny – hlavní události by www.ceskenoviny.cz. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!