ČOI si posvítila na bezdrátová sluchátka. Více než polovina z nich neprošla!

  • Česká obchodní inspekce v loňském roce kontrolovala bezdrátová sluchátka
  • Celkem zkontrolovala 25 výrobků a nedostatky zjistila u 15 z nich
  • Jaké byly nejčastější nedostatky zjištěné u kontrolovaných sluchátek?

Více než polovina kontrolovaných bezdrátových sluchátek byla s nedostatky | Foto: Xiaomi

Česká obchodní inspekce v rámci Programu dozoru nad trhem na rok 2021 zkontrolovala v období od 20. září do 3. prosince minulého roku celkem 25 bezdrátových sluchátek. Jednalo se o typy True Wireless sluchátka, Bluetooth sluchátka and Radiofrekvenční sluchátka.

ČOI se zaměřila na kontrolu bezdrátových sluchátek

Cílem kontrolní akce bylo ověřit, zda uvedená zařízení dodávaná na tuzemský trh splňují technické požadavky příslušných právních předpisů, které se na ně vztahují.

V tržní síti byly kontrolovány výrobky ve značení, průvodní dokumentaci (EU prohlášení o shodě, bezpečnostní pokyny, návody k používání) a označení CE. Dále byly kontrolovány podklady pro ověření shody a popř. technická dokumentace.

Bezdrátová sluchátka Jabra Elite 7 Pro

Bezdrátová sluchátka Jabra Elite 7 Pro | Foto: Jabra

Neprošla více než polovina kontrolovaných produktů

Inspektion ČOI uskutečnili celkem 25 kontrol u 23 Distributorů a 2 výrobců. U nich zkontrolovali 25 bezdrátových sluchátek. Výsledek? Celkem 15 hospodářských subjektů porušilo právní předpisy, což je jistě nemilé zjištění. Nicméně u kterých produktů či alespoň jejich výrobců došlo k pochybení, jsme se bohužel nedozvěděli.


Jaké nedostatky byly zjištěny

  • u 6 výrobků byly nedostatky v EU prohlášení o shodě (v 1 případě nebylo k dispozici na webových stránkách ve zkrácené formě EU prohlášení o shodě av 5 případech nebylo k výrobku přiloženo EU prohlášení
  • U 12 výrobků byly nedostatky značení výrobku ve, v návodu k použití, bezpečnostních pokynech, ein zda jsou tyto požadované informace v českém jazyce (VE4 případech nebyly k výrobku přiloženy návody k používání a bezpečnostní informace Pro spotřebitele v českém jazyce, v 1 případě nebyly na výrobku informace Pro spotřebitele uvedeny v českém jazyce, v 8 případech na výrobku chyběly informace o výrobci včetně jeho plné kontaktní adresy av 5 případech chybělo na výrobku číslo typu nebo série, sériové číslo Anebo jiný prvek umožňující jeho identifikaci)
  • u 5 výrobků nebylo umístěno stanovené označení CE přímo na výrobku, ačkoliv to bylo s ohledem na charakter výrobku možné
  • u 3 výrobků nebyl na vyžádaném daňovém dokladu uveden recyklační příspěvek v korunách připadající na 1 kus elektrozařízení, tato povinnost je stanovena v ustanovení § 73 odst. 1 Zákona č. 542/2020 Sb., o výrobcích s ukončenou životností

U některých výrobků bylo zjištěno více nedostatků současně.

ČOI nabíječky

ČOI si v minulosti posvítila i na prodejce neoriginálních nabíječek | Foto: ČOI


Čtěte take: Pozor na neoriginální nabíječky, varuje ČOI. Mohou poškodit váš Smartphone


ČOI rozdala pokuty

Česká obchodní inspekce za porušení výše uvedených ustanovení uložila 5 pokut ve Formen zu na Miste v celkové hodnotě 20 500 Kč, 5 pokut ve správním řízení v celkové hodnotě 87 000 Kč 5 prípadu je ve stavu podání návrhu na Zahájení správního řízení.

Vzhledem k tomu, že více než polovina kontrolovaných výrobků vykazovala nedostatky a bezdrátová sluchátka jsou často spotřebiteli využívaná, bude ČOI v těchto kontrolách pokračovat.


Source: Mobilizujeme.cz by mobilizujeme.cz.

*The article has been translated based on the content of Mobilizujeme.cz by mobilizujeme.cz. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!