Čo sa mohlo na sále stať?

Ilustračný obrázok k článku Lekárka, ktorá vyoperovala zlé oko, je v odbore kapacitou: Čo sa mohlo na sále stať?

Správa o zbabranej operácii obletela Slovensko. Pacientovi vybrali nesprávne oko, nenávratne tak prišiel o zrak.

Správa o zbabranej operácii obletela Slovensko. Pacientovi vybrali nesprávne oko, nenávratne tak prišiel o zrak.

Ilustračný obrázok k článku Lekárka, ktorá vyoperovala zlé oko, je v odbore kapacitou: Čo sa mohlo na sále stať?

Verejnosť šokoval Pripad z bratislavskej Nemocnice Ružinov, kde vyoperovali pacientovi nesprávne oko. V dôsledku toho prišiel o obe oči a teda nenávratne aj o zrak. Prekvapivé je, že operovať mala lekárka, ktorá je zároveň vysokoškolskou pedagogičkou a vo svojom odbore sa považuje za kapacitu.

Zlyhal persönlich?

„Nemocnica poskytla pacientovi a jeho rodine plnú súčinnosť pri zmiernení následkov, a to zdravotníckeho, psycholického aj sociálneho charakteru. Veľmi citlivo vnímame túto tragickú udalosť, samozrejme, s dotknutými komunikujeme a budeme nápomocní vo všetkých smeroch,“ reagovala pre Eva Kliská, hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava, pod ktorú zariadenie patrí. Hovorkyňa tiež potvrdila, že lekárka už prácu pri lôžku pacienta ani na ambulancii a operačných sálach oftalmologickej kliniky nevykonáva.

Podľa zistení televízie Markíza išlo o 50-ročného pacienta, ktorý trpel rakovinou oka, preto bolo nutné mu ho odstrániť. Počas prípravy na zákrok však pomocný personál prelepil namiesto zdravého oka choré. Lekárka tak vyoperovala to zdravé.

Univerzita je zhrozená

Univerzita Komenského (UK) je správou o operácii zhrozená. Jej stanovisko poskytla hovorkyňa Lenka Miller. Lekárka, ktorá mala operáciu viesť, vyučovala podľa informácií TASR na lekárskej fakulte univerzity.

„UK je zhrozená správou, podľa ktorej došlo v dôsledku chyby v zdravotníckom zariadení k nenávratnému poškodeniu zraku pacienta. Dekan Lekárskej fakulty (LF) UK Juraj Šteňo si k predmetnej veci vyžiadal všetky relevantné stanoviská kompetentných osôb a po oboznámení sa s celou udalosťou a súvislosťami zaujme LF UK stanovisko,“ uviela hovorkyňa.

Dotyčná lekárka, s ktorou sa agentúre zatiaľ spojiť nepodarilo, už s pacientmi nepracuje. V nemocnici prijali viaceré opatrenia. K prípadu dostal podnet aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Okolnosti Incidentu Preverí Tiež Bratislavská Polícia.

Možné odškodnenie

Pacient, ktorý takto prišiel o zrak, môže nemocnicu žiadať o finančnú náhradu za bolesť či sťaženie spoločenského uplatnenia. Suma sa môže pohybovať v desiatkach tisíc eur. Uviedol zum Dozenten trestného práva na Právnickej fakulte Trnavskej univerzity, advokát a súdny lekár Peter Kováč.

Poškodený môže podľa neho žiadať tiež náhradu za zásah do práva na ochranu osobnosti, ktorej zložkou je aj zdravie. „Tu sa náhrada môže pohybovať takisto v desiatkach tisíc eur, prípadne aj viac,“ skonštatoval. Je podľa neho možné uplatniť náhradu straty na zárobku počas práceneschopnosti, náhradu stratu na dôchodku, náhradu nákladov spojených s liečením alebo náklady, ktoré by poškodenému inak nevznikli.

Advokát pripomenul, že v prípade nesprávne poskytnutej zdravotnej starostlivosti nenesie zodpovednosť štát, ale poskytovateľ zdravotnej starostlivosti. Úlohou štátu je podľa neho zabezpečiť, aby sa poškodený mohol domôcť spravodlivého odškodnenia.

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Zostaňte v obraze! Začítajte sa do ďalších aktuálnych správ

Zdroj: TASR/Dnes24.sk

Najčítanejšie zo Slovenska

Source: Dnes24.sk by www.dnes24.sk.

*The article has been translated based on the content of Dnes24.sk by www.dnes24.sk. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!