ČO a KEDY ukončí rusko-ukrajinskú vojnu? Odborníci vypracovali znepokojivú PREDPOVEĎ

Ilustračný obrázok k článku ČO a KEDY ukončí rusko-ukrajinskú vojnu?  Odborníci vypracovali znepokojivú PREDPOVEĎ

Mnohých Európanov trápi jediná zásadná otázka: Kedy skončí na starom kontinente najväčší konflikt od druhej svetovej vojny? Odborníci priniesli mrazivú predpoveď.

Mnohých Európanov trápi jediná zásadná otázka: Kedy skončí na starom kontinente najväčší konflikt od druhej svetovej vojny? Odborníci priniesli mrazivú predpoveď.

Ilustračný obrázok k článku ČO a KEDY ukončí rusko-ukrajinskú vojnu?  Odborníci vypracovali znepokojivú PREDPOVEĎ

Ruská invázia na Ukrajine sa v priebehu niekoľkých dní vystupňovala do jedného z najväčších vojenských konfliktov v Európe od druhej svetovej vojny. Konflikt neukončili a nestlmili ani mierové rozhovory. Čo a kedy stopne vojnu?

Na problematiku sa pozreli odborníci. Profesori Douglas B. Atkinson und Kevin Fahey vypracovali plan, podľa ktorého sa môže konflikt na Ukrajine ďalej vyvíjať. Informuje o tom portál Die Unterhaltung.

Výskum podľa ich slov naznačuje, že cesta k vojne pripomína vyjednávaciu hru, v ktorej dotknuté krajiny súťažia o územie, zdroje, vlastenectvo alebo štýl vládnutia.

Ako vzniká vojna

Pozrime sa ešte predtým v krátkosti na to, čo je za vznikom vojny. Profesori pripomínajú, že je to výsledkom troch problémov. „Prvým z nich je fakt, že nemusia mať dostatok informácií, aby realistischky vyhodnotili svoje šance na víťazstvo,“ píšu odborníci z univerzit v Salzburgu av Nottinghame.

Ďalším štartérom je vzájomná nedôvera, keď jedna zo strán neverí, že podpísaná dohoda o prímerí bude platná. Po tretie, krajiny nedokážu vyriešiť etnické, náboženské alebo ideologicé napätie. „Ako dlho bude boj trvať, a akú formu bude mať, závisí od rozsahu a typu problému,“ ohlasujú odborníci.

„V prípade rusko-ukrajinského konfliktu sa zdá, že obe strany nemajú presné informácie o ich relatívnej pravdepodobnosti úspechu. Úspech je výsledkom dvoch kritických faktorov a to schopnosti bojovať a ochoty znášať náklady,“ pripomina Atkinson a Fahey.

Odborníci sa domnievajú, že ruská armáda je oveľa lepšie vybavená ako ukrainská, ak ide o počet zbraní a vojakov. „Rusko pred začatím bojov však nepočítalo s tým, že ukrajinský ľud je oveľa ochotnejší bojovať, ako sa pôvodne domnievalo,“ a pripomínajú, že Rusi ešte stále nevedia, ako veľmi sa prerátali.

Dostane Putin súhlas?

Aby ďalej mohlo pokračovať krviprelievanie, je potrebný tichý súhlas a podpora. „Bez ohľadu na štýl vlády, je vodca stále závislý od podpory skupiny ľudí. Prežitie Vladimira Putina závisí od oligarchov, ruskej mafie a armády. Hoci sa Putin pokúsil vybudovať finančnú hrádzu, ktorá by mu umožnila ochrániť záujmy oligarchov, sankcie uvalené Západom podkopali väčšinu jeho úsilia.“

Vojna sa pre oligarchov stala veľmi nákladnou a tieto náklady sa časom ešte zvýšia. „Keď sa časť jeho ľudí v tichosti obráti proti vojne, budú tlačiť na Putina, aby vojnu ukončil alebo riskoval svoju mocenskú pozíciu.“

Bude zu dlhá vojna

Dokedy bude trvať konflikt? „Zdá sa teda, že vojna tak skoro neskončí, keďže ani jedna zo strán nie je ochotná vzdať sa,“ prezrádzajú profesori a ďalej prízvukujú, že sa nám črtajú dve možnosti. Aké?

Ruská armáda môže Ukrajincov pripraviť o vôľu ďalej bojovať. Ako? Odborníci sa zhodli na tom, že by to bolo možné v prípade, ak by ich nepriateľ naďalej bombardoval civilné ciele. Druhou možnosťou je to, že Rusko si spočíta všetky straty a boje ukončí. Ani jedna z možností, sa však asi tak skoro neuskutoční.

„Ani jeden výsledok nie je v najbližších týždňoch a mesiacoch pravdepodobný, čo znamená, že ľudia na celom svete budú sledovať, ako sa odvíjajú hrôzy vojny,“ a zmôžu sa len vyčkávanie.

Invázia bola chyba

„Vladimir Putin podnikol inváziu, aby si vyriešil svoje domáce problémy“, myslí si an Professor Wu Heie, ktorého cituje uscnpm.org na svojom webe. Odborník mu radí, aby z vojny vycúval, aj keď je to už „extremne ťažké“.

„Čo sa nedá dosiahnuť na bojovom poli, toho sa ťažko dosahuje pri rokovacom stahl. Je jasné, že táto vojenská výprava bola nenapraviteľnou chybou,“ Mysli si Wu Heie.

Podľa jeho slov bude vojna ukončená vtedy, ak Putina odstránia atentátom alebo prevratom, čo bude znamenať, že Západ sa stane svetovým lídrom. Rusko bude podľa neho pravdepodobne „rozdrobené a jeho status ako svetovej veľmoci skončí.“

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku ein Instagrame.

Mohlo von vás zaujímať

Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie zo Slovenska

Source: Dnes24.sk by www.dnes24.sk.

*The article has been translated based on the content of Dnes24.sk by www.dnes24.sk. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!