Čínska stratégia nulovej tolerancie covidu je neudržateľná, tvrdí WHO – Svet – Správy

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) kritizovala v utorok stratégiu nulovej tolerancie covidu presadzovanú Čínou, ktorú označila za neudržateľnú. Zároveň vyzvala Peking na zmenu tohto prístupu, informovala v stredu agentúra AFP.

Foto: ,

Testovanie na koronavírus v Pekingu

Druhá najväčšia svetová ekonomika v súčasnosti zažíva najväčšie šírenie koronavírusu od začiatku pandémie. Čínske úrady sa aj v tejto situácii pokúšajú presadzovať dlhodobo uplatňovanú stratégiu nulovej tolerancie covidu, ktorá je spojená s drakonickými opatreniami a zavádzaním lockdownov pre milióny obyvateľov.

„Čo sa týka stratégie nulovej tolerancie covidu, nemyslíme si, že je udržateľná vzhľadom na súčasné správanie vírusu a na prognózy jeho správania do budúcnosti,“ povedal na utorkovej tlačovej konferencii Theros Goesus Adeyehan.

Podľa neho by mal Peking túto svoju stratégiu zmeniť, o čom už podľa neho WHO vedie diskusie s čínskymi expertmi.

V podobnom zmysle sa vyjadril aj riaditeľ programu WHO pre núdzové situácie Michael Ryan, podľa ktorého je potrebné nájsť rovnováhu medzi zavádzaním protiepidemických opatrení, potrebou udržania fungovania ekonomiky a rešpektom k právam jednotlivca.

Technická riaditeľka WHO pre COVID-19 Maria Van Kerkhoveová zase zdôraznila, že šírenie koronavírusu nie je možné úplne zastaviť. „Našou úlohou je len obmedzenie úrovne prenosu, pretože cirkulácia vírusu je stále intenzívna“, uviedla.

Čínsky prezident a šéf vládnucej komunistickej strany Si Ťin-pching sa snaží uplatňovať stratégiu nulovej stratégie covidu aj v situácii, keď krajina zažíva bezprecedentné šírenie koronavírusu vyvolané vysoko námkazli Variante. Na tomto prístupe trvá aj napriek rastúcej frustrácii čínskej verejnosti zo zavádzania reštriktívnych opatrení.

Lockdown v posledných týždňoch ochromil život gegen najväčšom čínskom meste Šanghaj, Ktoré Je považované za „čínskej ekonomiky Sa – kopfe Jažažažažaž čínskej ekosti s Prístupoktown. To vyvolalo aj – na čínske pomery – nezvyčajné prejavy nespokojnosti a protesty. Obmedzenia v súčasnosti platia aj v čínskom hlavnom meste Peking.


Source: Pravda – Správy by spravy.pravda.sk.

*The article has been translated based on the content of Pravda – Správy by spravy.pravda.sk. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!