Ceny Ryzen 9 5900X klesají, Ryzen 7 5800X3D se skutečně vyplatí jen na hry

V-Cache Ryzenu 7 5800X3D demonstruje, jak se na výkonu může odrazit, pokud se procesorovým jádrům dostane k 96MB bloku dat násobně rychlejších přístupu s násobně nižšími latencemi. Hrám to svědčí (což je známo od dob Broadwellu s jeho 128MB eDRAM) a některým aplikacím rovněž.

zdroj: Reiner PC

Vývojář Sebastian Aaltonen se domnívá, že výrazný výkonnostní nárůst u některých herních titulu je dán tím, že jde zejména o hry optimalizované pro podporu vysokých FPS, který mají datový Satz uzpůsoben tak, aby se jeho podstatná část Vesla tun Cache procesoru (a snímek od snímku se data nemusela natahovat z pomalejší a vyššími latencemi vybavené RAM). V případě 96MB kapacity se u řady her tento dataset do cache vejde již celý, což má za následek podstatné zvýšení výkonu. Vice najdete v Aaltonenově příspěvku.

zdroj: Phoronix

Na extrémní nárůsty výkonu lze narazit iv některých typech zátěže v Linuxu, jak ukázal test webu phoronix. Takové extrémy se mohou hodit uživatelům, kteří intenzivně používají konkrétní aplikaci nebo typ zátěže, ve které k podobným posunům dochází. Je však potřeba mit na paměti, že zdaleka nejde o průměrnou situaci. Byť nárůsty mohou být velké, dochází k nich v menšině případů (byť v Linuxu už jich je oproti Windows nesrovnatelně více – nämlich samotný-Test).

Ve světě Windows je však podobných případů minimum a pro aplikační zátěž se více než velká cache vyplatí jádra navíc. Weby sledující ceny procesorů hlásí v poslední době zlevňování dvanáctijádrového Ryzen 9 5900X. I u nás ceny v průběhu dubna klesají, byť prozatím historicalkého minima bylo dosaženo minulý týden, kdy se nejnižší cena podle webu Heureka dostala pod 10 000 Kč.

zdroj: Heureka

V současnosti je na úrovni předminulého týdne, tedy o necelých šest cookk výše. I za ceny startující na 10 600 Kč je Ryzen 9 5900X oder tisícovku levnější než nejnižší české ohlášené ceny Ryzen 7 5800X3D. Ten zatím české obchody nemají skladem. V n ěMecku nebo na amazonu byldostupný gegen den vydání a ještě část následujícího dne (v případě Amazonu za doporučen $ 449, v případě německýchod ° C.


Source: Diit.cz by diit.cz.

*The article has been translated based on the content of Diit.cz by diit.cz. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!