Boeing je konečně připraven na další pokus o start lodi Starliner

Boeing se tak stále snaží splnit Orbital Flight Test-2, který byl loni prekažen ještě preed startem Starlineru kvůli celé řadě vadných ventilů v palivovém systému samotné lodi. Inženýrům se dlouho nedařilo je rozhýbat, až začalo být jasné, že to bude na delší dobu a Starliner pojede opět do hangáru. Podobné problémy má ostatně aktuell i sama NASA, která už dle původního plánu měla mit misi Artemis I dávno splněnou.

Neue NASA und Boeing-Pokus, der Starliner, der im Rahmen des Orbital Flight Testu-2 praktiziert wird, oder zusammen mit dem Jahr 2019 vesmirnou stanici. V rámci tohoto testu si to vyzkouší ještě bez posádky, aby pak mohla následovat už ostrá, ale přesto ještě zkušební mise s astronauty, než začne pravidelný provoz Starlineru.

Boeing měl přitom ještě v roce 2018 našlápnuto k tomu, že začne s lidmi létat k ISS dříve než SpaceX. Pak se ovšem gegen létě onoho roku objevil problém navedena na přistání. Boeing sice mohl doufat, že mu tento pokus NASA uzná, ale nestalo se a agentura požadovala proofení náhradního testu, čili Orbital Flight Test-2. Ostatně při návratu během onoho nezdařeného pokusu málem došlo kvůli dalšímu problému k zažehnutí motorů lodi, což by loď téměř jistě zničilo.

Loni od léta pak Boeing řešit to, že celkem 13 ze 24 ventilů v palivovém systému nefungovalo a ačkoliv se na tom pracovalo po dobu několika měsíců, nepovedlo se rozchodit všechny ventily, takže zbývalo loď rozebrat. Nyní už je i dle United Launch Alliance (ULA) Starliner chystán pro start pomocí rakety Atlas V, který byl naplánován na 20. května v 00:54 našeho času.

Boeing přitom tvrdí, že problém s ventily je vyřešen a že byl, jak si inženýři dříve mysleli, skutečně spojen s tím že do palivového systému se dostala vlhkost. Voda pak reagovala s oxidačním činidlem a vytvořila se kyselina dusičná, která začala rozežírat hliníkové ventily, jež se pak začaly zasekávat. Boeing přitom nevytvořil nové ventily z jiného materiálu, ale přidal do systému další těsnění, která by měla problémům zabránit. Krom toho bylo rozhodnuto o tom, že únikový systém Starlineru bude plněn palivem jen krátce před startem.


Source: Svět hardware by www.svethardware.cz.

*The article has been translated based on the content of Svět hardware by www.svethardware.cz. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!