BM’den Güney Sudan’a ‘yol haritası çizin’ çağrısı


New York’taki BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) Güney Sudan’daki durumla ilgili oturumunda konuşan Haysom, ülkedeki kaynakların azalmasıyla birlikte, insani yardıma ihtiyacı olan insan sayısının tahmini 8,9 milyon kişiye ulaştığını, Güney Sudanlılar için BM İnsani Müdahale Planı çerçevesinde ayrılan 1,7 milyarlık kaynağın henüz sadece yüzde 26’sına ulaşılabildiğini belirtti.

Haysom, BMGK üyelerine, ülkedeki 2 milyondan fazla kadın ve 4,6 milyon çocuğa destek de dahil olmak üzere Güney Sudan’a yapılacak kritik yardımların devam etmesi için çağrıda bulundu Nicholas Haysom, Güney Sudan’daki siyasi liderleri de “ülkenin üç yıllık geçiş döneminden çıkması için bir yol haritası üzerinde anlaşmaya” çağırdı.

BM Dünya Gıda Programı (WFP) 14 Haziran’da, gıda güvenliği sorununun devam ettiği Güney Sudan’a yönelik gıda yardımı programını, fon yetersizliği nedeniyle askıya almak zorunda kaldığını duyurmuştu.

Eylül 2018’de Güney Sudanlı taraflar, Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da 8 Afrika devletinden oluşan IGAD üyesi devlet başkanlarının huzurunda nihai barış anlaşmasını imzalamıştı.

Anlaşmada, barış sürecinin gerektirdiği bazı görev ve güvenlik, idari ve teknik düzenlemelerin yerine getirilmesi için geçiş hükümetinin ilan edilmesi ve ardından cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin yapılmasıyla sona erecek 8 aylık bir geçiş süresi öngörülmüştü.

2011’de bir referandumla Sudan’dan ayrılan Güney Sudan’da, 2013’ün sonlarından bu yana yaklaşık 10 bin kişinin öldüğü ve yüz binlerce kişinin yerinden edildiği bir iç savaş devam ediyor.


Source: STAR.COM.TR by www.star.com.tr.

*The article has been translated based on the content of STAR.COM.TR by www.star.com.tr. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!