BM ve Türkiye’nin arabuluculuk çabaları


Guterres’in bugün de Kiev’e gelmesi bekleniyor. BM Genel Sekreteri’nin önce Kiev’i değil de Moskova’yı ziyaret etmesi Ukrayna yönetiminin tepkisini çekti. Devlet Başkanı Zelenski, önceki gün bu ziyaret güzergâhına değinerek BM Genel Sekreteri için „O, orada ne görmek istiyor ki? Cesetler Moskova’da değil” demişti.

Moskova’daki görüşmelerde Putin, İstanbul’da yapılan görüşmelere ve sonrasına değinerek Buça’daki katliam görüntülerinin Rusya’ya ve müzakere sürecine yönelik bir provokasyon olduğunu savundu. Putin, „İstanbul sürecinde Ukrayna tarafı, belirgin bir ilerleme kaydetmişti ve bizim tutumlarımız birbirine çok yaklaşmıştı. Fakat sonra Buça’da katliam görüntüleri ortaya çıktı. Bu, bizim askerlerimizin işi değil. Bize karşı bir komplo düzenlendi ve bunu yapanların kim olduğunu biliyoruz. Bunun ardından Ukrayna tarafının tutumu değişti” diye konuştu.

NATO TARTIŞMASI

Putin’in kastettiği nokta, müzakerelerin en önemli maddelerinden biri olan, Ukrayna’ya güvenlik garantisi verilmesi konusu. Ukrayna’nın NATO üyeliğinden vazgeçmesi karşılığında bir dizi ülke Ukrayna’nın güvenliğine garanti verecek. Ancak garanti konusu olacak bölgelerin neresi olacağı çok önemli. Rusya bu bölgelerin 2014’te ilhak ettiği Kırım Yarımadası’nı ve 2014’ten beri Rus yanlısı ayrılıkçıların denetimi altında bulunan Donbas’ın belli bölgelerini kapsamasını istemiyor. Ukrayna tarafı da İstanbul’da bunu kabul etmiş. ANCAK PUTIN, UKRAYNA TARAFıNın Daha Sonra Bu işi iki Ölke Cumhurbaşkanının Zirve Toplantısına Erteka

Ukrayna’ysa sorunun Rusya’dan kaynaklandığını savunuyor. Türkiye’nin Putin ve Zelenski’nin yakın gelecekte buluşacaklarını umduğunu açıklamasının ardından Ukrayna Devlet Başkanlığı Danışmanı Mihaylo Podolyak buna Antwortete auf die Nachricht olarak „Türkiye, Rus saldırısının Karadeniz’de yarattığı tehdidi gördüğü için barış istiyor“ dedi. Fakat iki liderin buluşmasının ne zamanının ne de genel çerçevesinin belli olduğunu söyledi. Bakalım BM Genel Sekreteri’nin Kiev temasları ne getirecek?


Source: Cumhuriyet Gazetesi – Gündem by www.cumhuriyet.com.tr.

*The article has been translated based on the content of Cumhuriyet Gazetesi – Gündem by www.cumhuriyet.com.tr. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!