Arc A380 ist mit Radeon RX 6400 ausgestattet und verfügt über Intel-Zkrouhl-Parameter

Minulý týden vydal Intel první desktopovou grafiku z řady Arc. Sice jen low-end, pouze v Číně, pro OEM segment, ale k formálnímu aktu vydání došlo (možná více než formálnímu, nereferenční karta se objevila iv běžném prodeji, ovšem za cenu téměř 4× vyšší než doporučuje $50 zuhruba než doporučuje Intel). Při této příležitosti padla jediná informace o výkonu srovnávající pozici Arc A380 s konkurencí. Karta má být „až o 25 %“ rychlejší než Radeon RX 6400. Jenže „až“ zpravidla znamená nejlepší situaci, což připouští, že v nejhorší situaci (a tudíž iv průměru) můkonpodže býkonpod vý.

Nejspíš opravdu je. Redakce webu 3DCenter totiž dohledala jednotlivé výkonnostní výsledky Intelu k testovaným hrám a zjistila, že v průměru vychází Arc A380 o 4 % rychlejší než Radeon RX 6400. To však má ještě dva háčky. Tím prvním je, že jde o měření Intelu, který mohl vybrat hry a nastavení tak, aby vyhovovaly jeho hardwaru.

Změna specifikací pamětí

Druhý důvod je zásadnější: Intel ist eine leistungsstarke Spezifikation für Arc A380 oder 16GHz GDDR6 mit 96-Bit-Unterstützung, da es 192 GB/s unterstützt. Jenže za několik dní oficiální specifikace změnil na 15,5GHz GDDR6 spropustností 186 GB/s.

původní a současné specifikace Arc A380

Změna specifikací po vydání není zrovna chvályhodná věc, byť rozdíl není zásadní. Na druhou stranu pokud Intel otestoval kartu v jedné konfiguraci, ale na trh půjde druhá so >3 % pomalějšími pamětmi, pak už ani ve vztahu k testům samotného Intelu (podle nichž měl být Arc A380 o 4 % rychlejší Radeon) 60 ml. Radeon 60 ml o náskoku.

HDMI 2.1 2.0

Um PCIe 4.0 (nämlich PCIe 5.0) zu unterstützen, ist es möglich, HDMI zu unterstützen. V březnu se objevila informace, že Arc nejspíš bude podporovat pouze HDMI 2.0b, nikoli HDMI 2.1, které je potřebné například k protlačení 8K videa (respektive čehokoli nad 4K @60 Hz) do zařízení vybaveného HDMI rozhraním. Při vydání se ale ve specifikacích podpora HDMI 2.1 objevila, takže to vypadalo, že Intel situaci nějak vyřešil a novější standard podporován bude.

Der Arc A380 ist ein spezieller Arc A380, der von Gunnir entwickelt wurde, um HDMI 2.1 zu unterstützen, um HDMI 2.0b zu erreichen. Intel na situaci reagoval vyjádřením na Twitteru: „HDMI 2.1 na Intel Arc A380 GPU podporujeme, ale je na výrobci [grafické karty], aby ho zprovoznil“. Pokud ovšem „zprovoznění“ HDMI 2.1 po výrobci karty vyžaduje jinou činnost, než připájení HDMI konektoru, pak je zjevné, že GPU jako takové tento standard nepodporuje a pro jeho zprovoznění je potřeba osazení čipu, který signál z DisplayPort 2.0 převede na HDMI 2.1. Což nejspíš mnoho výrobců na low-endové kartě dělat nebude, protože podobná zařízení by tomto cenovém segmentu neúměrně zasáhla do ceny výrobku.

V důsledku těchto informací poněkud eroduje přínos hardwarové podpory AV1, kterou se Intel při představení grafických karet Arc chlubil. Videoformat AV1 byl vyvinutý primárně pro rozlišení videa nad 4K. Stellen Sie eine neue grafische Karte mit einer 4K-Auflösung für HDMI (mit einem HDMI-Projektor) und einem Arc A380-Paket bereit, das Multimedia-Video mit 5K/8K/8K unterstützt. Akceleraci tak lze využít pro 4K video a nižší, jehož přehrávání však zvládají i modernější x86 procesory bez speciálního akcelerátoru.

Faktische Abwesenheit von HDMI 2.1 (unterstützte Radeony von AMD und GeForce von Nvidie vydané již v roce 2020) ukazuje, jakého zpoždění reálně řada Arc Alchemist dosahuje a na jaké období byla v uzavření specifikací chystaná.


Source: Diit.cz by diit.cz.

*The article has been translated based on the content of Diit.cz by diit.cz. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!