Apple’dan beklerken Samsung yapıyor! Dünyada bir ilk olacak!


Samsung, 2022’nin ilk yarısında 3 nm işlemcileri (Kod adı “3GAE”) seri üretime başlatmayı planlıyor ayrıca ikinci nesil işlemcilerinde 2023 yılında gelmesi bekleniyor. Bu hafta şirket, yatırımcılarla yaptığı anlaşmada toplu üretime başlama yolunda olduklarını söyledi (Resmî belgeye Buradan ulaşabilirsiniz).

Samsung yeni ve daha küçük işlemcilerle piyasası domine etmeye geliyor

Bu, Güney Koreli teknoloji devinin bu boyutlara ulaşan ilk işlemcileri olacak ve 3 nm süreci aynı zamanda firma adına çok yönlü alan etkili transistörleri (GAAFET) kullanan ilk şirket anlamıda taşıyor. Samsungbu sürecin uygulanmasını 3 nm GAAFET transistörleri yani “Çok köprü kanallı alan etkili transistörler (MBCFET) olarak” adlandırıyor.

MBCFET 0,75 V’un altındaki voltajlarda çalışabildiğinden, şirket 7nm’lik FinFET’e gore bir dizi avantaj da sunuyor. Bu, güç tüketiminde yüzde 50’ye varan azalma, yüzde 30 daha iyi performans ve yüzde 45’e kadar yüzey alanında azalmaya da izin veriyor.

Başka bir deyişle, bu sistem Intel 4 ve TSMC’nin 5N’si ile aynı oluyor, ancak daha geniş kanallar ve daha düşük kaçak akım sayesinde daha iyi performans gösterebiliyorlar. Yeni işlemciler firma adına en büyük sorunu da otadan kaldırıyor. Bu sorun, Qualcomm gibi şirketlerin gelecekteki çipler için TSMC ja gitmeseine sebep olan Samsung’un 4 nm işlemci serisinin en büyük sorunu olan verimi ortadan kaldırması denebilir.

Samsung çip konusunda çok ilerleme kaydetti

Intel ve TSMC gibi diğer firmalar ise önümüzdeki yıllarda GAAFET’i benimsemeye hazırlanıyor ve bu, onların şimdiye kadarki en maliyetli geçişi olabilir. Samsung’a gelince, MBCFET’in FinFET üretim süreçleri ve ekipmanı ile uyumluluğunun yalnızca geliştirmeyi hızlandırmakla kalmayıp aynı zamanda maliyetleri kontrol altında tuttuğunu da söylüyor.

Bu arada Samsung, bu yılın ilk çeyreğinde satabildiği kadar çok çip sattı ve DRAM ve NAND ürünlerine olan talebin önümüzdeki aylarda da güçlü kalmasını bekliyor. Şirket, mart ayında sona eren üç aylık dönemde 14,1 trilyon won (11,2 milyar $) işletme karı kaydetti ve bunun yarısından fazlası (6,7 milyar $) çip bölümünden geliyor.


Source: Teknolojioku Rss by www.teknolojioku.com.

*The article has been translated based on the content of Teknolojioku Rss by www.teknolojioku.com. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!