Ani S-300, Ani Patrioty. Srbi si vybrali čínsky raketový systém – Svet – Správy

Srbsko na sobotňajšej vojenskej prehliadke blízko Belehradu prvýkrát predstavilo verejnosti moderný čínsky systém protivzdušnej obrany FK-3, uviedla rozhlasová a televízna stanica RTS.

Foto: ,

Srbsko 30. april 2022 na vojenskej prehliadke blízko Belehradu prvýkrát predstavilo verejnosti moderný čínsky systém protivzdušnej obrany FK-3.

Belehrad tak urobil v čase, keď je pre neho s ohľadom na vojnu na Ukrajine stále ťažšie udržiavať krehkú rovnováhu vo vzťahoch medzi Západom a Ruskom.

Peking predstavuje momentálne pre vojensky neutrálne Srbsko jedného z hlavných partnerov. Balkánska krajina ašpiruje aj na členstvo v Európskej únii a súčasne udržuje priateľské vzťahy s nábožensky a kultúrne spriazneným Ruskom.

Čínsky systém FK-3 je podobný ruskému systému S-300 alebo americkému systému Patriot. Srbsko ho zakúpilo v roku 2019 a prevzalo začiatkom tohto mesiaca. V súčasnosti je jedinou európskou krajinou, ktorá prevádzkuje tento raketový systém, ako aj čínske bojové drony CH-92A.

Srbsko 30. April 2022 na vojenskej prehliadke...
Srbsko 30. April 2022 na vojenskej prehliadke...

Srbský prezident Aleksandar Vučić si po boku armádnych veliteľov na základni Batajnica prezrel čínsky systém a potom sledoval akrobatickú show, ktorú predvádzali modernizované stíhačky MiG-29 darované balkánskej krajine Ruskom.

„Som hrdý na srbskú armádu, som hrdý na veľký pokrok“, citovala Vučiča agentúra Reuters. „Chystáme sa výrazne posilniť naše stíhacie letectvo (…) Srbsko je neutrálna krajina a musí nájsť riešenia, ktoré mu umožnia ochrániť svoje nebo a svoj štát,“ dodal.

Dodávka raketového systému FK-3 prinútila niekoľko západných krajín vrátane Nemecka upozorniť Srbsko, že sa od neho ako od krajiny kandidujúcej na členstvo v EÚ očakáva zladenie zahraničnej politiky s dvadsaťsu. Západ po začiatku vojny na Ukrajine tlačí na Belehrad, aby sa pripojil k protiruským sankciám. To Vučić doteraz odmieta, hoci Srbsko v OSN hlasovalo už trikrát proti Rusku.

Podľa serveru Balkan Insight môže byť zvýšená orientácia na Peking pre Belehrad spôsobom, ako tomuto tlaku čeliť. Prepravu systému FK-3 šiestimi obrovskými čínskymi dopravnými lietadlami Y-20 do Srbska pred viac ako troma týždňami analytici hodnotili ako demonštráciu sily.

Peking vníma Srbsko ako súčasť iniciatívy nového Hodvábneho chodníka, ktorého cieľom je vytvárať nové obchodné príležitosti pre čínske firmy. V balkánskej krajine už Čína investovala miliardy eur, väčšinou vo forme pôžičiek na výstavbu infraštruktúrnych či energykých projektov.

Značná časť technického vybavenia srbskej armády má pôvod v bývalom Sovietskom zväze, hoci silné postavenie si v nej tradične zachováva domáci vojenský priemysel. Rusko je súčasne jedným z jej hlavných dodávateľov. Srbsko je tiež závislé na dodávkach ruského zemného plynu a ropy.

Vučič dnes tiež uviedol, že Srbsko chce do konca roka alebo začiatkom budúceho roka od Francúzska kúpiť 12 viacúčelových stíhacích lietadiel Rafale. V rokovaní je podľa Vučiča aj kúpa 12 bojových lietadiel Typhoon od Británie.


Source: Pravda – Správy by spravy.pravda.sk.

*The article has been translated based on the content of Pravda – Správy by spravy.pravda.sk. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!