Amazon Alexa chce mluvit hlasem mrtvých

V posledních letech se již celkem běžně stává, že technologické firmy přivedou k životu funkci, službu či přístroj, které mají základ ve sci-fi filmech, seriálech, románech či komiksech. Populäre Serie Black Mirror Tento Trend posiluje tím, že v protiproudu pojednává přímo o věcech, které by mohla blízká budoucnost ve světe technologií přinést. Vzpomeňme například na vyzbrojené robotické psy, kteří nápadně připomínají současné „mazlíčky“ von Boston Dynamics nebo Xiaomi. Další velká firma nyní hodlá proměnit v realitu děj jedné z epizodkterá je současně jednou z eticky nejrozporuplnějších.

Amazon a jeho chytrá hlasová asistentka Alexa se otevřeně snaží syntetizovat a replikovat hlas zemřelých lidí, kteří i po svém skonu mohou komunikovat prostřednictvím reproduktoru a mikrofonu. Společnost tyto plány oznámila a také demonstrovala na své výroční konferenci Machine learning, Automation, Robots, and Space (re:MARS) věnované umělé inteligenci a strojovému učení.

Amazon re:MARS 2022 – Tag 2 – Keynote

„Umělá inteligence se dostala do bodu, kdy se naše sny a science fiction stávají realitou“, okomentoval viceprezident společnosti Video von Amazon Rohit Prasad (čas 1:01:57), které zachycuje chlapce a generované vyprávění její zemřelé babičky a které nechalo konferenční sál v hrobovém tichu. Prasad také zmínil, že mnoho lidí přišlo o své blízké během covid pandemie a AI má šanci tímto způsobem zmírňovat smutek.

Přesně taková ušlechtilá myšlenka stála právě i na začátku dotčené epizody Black Mirror, nicméně reálný dopad na lidskou psychiku se v seriálu neukázal jako úplně pozitivní. Amazon se pouští do technologicky velmi zajímavéhoale eticky dost pochybného projektu.

Chtěli byste si uchovat hlas mrtvých lidí?

Zdroj: azentral


Source: Svět Androida by www.svetandroida.cz.

*The article has been translated based on the content of Svět Androida by www.svetandroida.cz. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!