2022 Skoda Fabia, tasarımındaki verimliliğini ödülle taçlandırdı

Red Dot tasarım ödülünü markasına getiren 2022 Skoda Fabia, yeni jenerasyonunun barındırdığı başarılı çizgilerle ön plana çikıyor.

Türkiye’deki satış macerası kısa süre önce başlayan 2022 Skoda Fabia, yeni neslinde de uluslararası ödüller almaya devam ediyor. 2008 und 2015 yıllarda prestijli Red Dot Ödülü’nü kazanan Fabia, dördüncü nesliyle birlikte uzun bir aradan sonra ödülü tekrar eve getiriyor. Fonksiyonellik, ergonomi ve sağlamlık gibi sayısız kriter baz alınarak gerçekleştirilen değerlendirme kapsamında, yeni Fabia’nın sportif tasarımı ve geniş iç hacmi jürinin öne çıkarttığı noktalar arasın. Yeni jenerasyon, 2022 ödülleriyle birlikte markasına ürün tasarımı kategorisinde 17. kez ödül kazandırmış oldu. Skoda için ilk Red Dot Ödülü, 2006 yılında OCTAVIA COMBI II ile alınmıştı.

MQB A0 platformu üzerine geliştirilen Fabia, yeni platformla birlikte önceki nesline göre 111 milimetre daha uzun bir otomobil haline gelmiş durumda. Aracın 2.564 milimetrelik aks mesafesi değeri de berabinde 94 milimetre gibi çok önemli bir artışı getiriyor ki bu da doğrudan bagaj alanı kısmında 50 liter olarak paylaşılan gelişimin temel sebepleri arasında. Standart olarak 380 litrelik bagaj hacmiyle gelen Fabia, bu alanda sınıfının lideri olarak sahneye çıkıyor. Koltukların pasif hale getirilmesi durumunda 1.190 litrelik bir alan yakalamak da mümkün. Skoda, yeni nesille birlikte Fabia’nın iç yaşam alanında da elini çok ciddi oranda güçlendiriyor. Artırılan ebatlar sayesinde 380 litrelik bagaj hacmi sunar hale gelen otomobilin sınıf liderliğini ele aldığı bir mücadele bizi bekliyor. Yaşam alanında da daha ferah kullanıcı deneyimini getirecek olan bu artışlara parallel olarak, yeni Fabia’da sunulan panoramik cam tavan özellikle arka tarafta oturan kullanıcıların standartlarını yüksek oranda etkileyecek.

Güvenlik konusu da dördüncü nesille birlikte Fabia’da sınıf atlıyor. Artık dokuz hava yastığıyla gelen kompakt sınıf temsilcisinde son teknoloji aktif ve pasif asistan destekleri kullanıcıları bekliyor. Adaptif hız sabitleyici, şerif takip asistanları, trafik levhaları ve yaya algılama gibi desteklerin dışıda otomatik park asistanı da Fabia’yı teknoloji klasmanında yeni bir noktaya taşıyacak. Fabia’nın Türkiye’de satışa sunulan 1.0 litrelik turbo motor 95 ve 110 PS’lik iki farklı güç seçeneğinde versiyonu da kullanıcıları bekliyor. Bu versiyonların tork değerleri de sırasıyla 175 Nm ve 200 Nm olarak değişiklik gösteriyor. Bu kombinasyonda otomatik şanzımanı tercih etmek isteyenlerinse 110 beygirlik versiyona yönelmesi gerekecek. 1.0 Literlik motorda Fabia’nın yakaladığı en yüksek sürat değeriyse 205 km/s.

2022 Skoda Fabia fiyat Listesi

Skoda’nın mayıs ayı itibarıyla resmi kaynakları üzerinden paylaştığı liste şu şekilde;

1.0 TSI 95 PS Elite – 384.900 TL
1.0 TSI 110 PS DSG Elite – 432.400 TL
1.0 TSI 110 PS DSG Premium – 469.900 TL

Ilgili-Video


Source: Teknoloji haberleri – LOG by www.log.com.tr.

*The article has been translated based on the content of Teknoloji haberleri – LOG by www.log.com.tr. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!