רגע לפני שייכנס ללשכתה: בחזרה לתחילת דרכו הפוליטית של יאיר לפיד

פתגם אמריקאי ידוע גורס כי הפוליטיקה היא בדיוק כמו השואו ביזנס – רק עינ רק לינ אם התחזית בדבר כניסתו הקרובה של יאיר לפיד לחיים הפוליטי & בישראל אמנם תתממש נצטרך לחשוב מחדש על ההנחה הזאת.

אבל לפיד יביא עמו הרבה יותר מאשר חזות נוצצת. לא רק שהוא העיתונאי המפורסם בישראל, טאלנט פופולרי וסופר מצליח, לפיד הוא גם המנסח הייצוגי ביותר של הגבריות הישראלית החילונית המעודכנת (ויסלח לי אלירז שדה): הוא בא ממשפחה פוליטית, אבל מסוגל להתמקם בנוחות כמעט בכל מפלגה שמימין לחד”ש ושמאלה מישראל ביתנו.

” הוא מתנגד נחרץ לממסד החרדי אבל הסנטימנט הדתי לא זר לו. הוא מרגיש נוח מול ספר שירים של דילן תומאס באותה מידה שהוא שמח לחלוק סיגר עםיזה נציג אלפיון. והוא יכול לגייס את רמי קליינשטיין לכתוב את ג’ינגל הבחירות שלו.

Ausgabe des Jahres 2010
  • לאחר ההודעה הדרמטית: איזו מפלגה מתחזקת, ומי לא עוברת את אחוז החסימה? | סקר

עוד דקה נשוב

נכון להשבוע, ההוכחches היחידה שיאיר לפיד מתכוון להיכנס לפוליטה היא עדין אותותותותותותותר ראותשב ראותר שבותר שבותר שבות שבות שבואמר שבואמר שבואמר שבואמר אמרואמר אמרואמר אמרואמר אמר אמר אמר 21 אמר אמרואמר אמרואמר אמר אמרואמר אמר אמרואמר אמר אמרואמר אמר אמרואמר אמר ראואמר אמר ראואמר אמר רא 21 אמר ראואמר אמרואמר אמר רא 21 אמר רא 21 אמר ראואמר ראואמר ראואמר אמר & רא & אמר אמר 21 אמר & אמר & שב אמר 21 אמר אמר אמר 21 אמר ראואמר ראואמר אמר רא 21 אמר רא 21 אמר רא 21 אמר ראואמר רא רא 21 כיוון שעד הבחירות הבאות נותרו שלוש שנים, והממשלה של ביבי נתניהו נראית יציבה כמו שולחן שלא נרכש באיקאה, אפשר להבין מדוע לפיד עצמו מבקש להחריש את הקולות המדברים על התמודדותו האפשרית (הוא סירב בנימוס לשתף פעולה עם כתבה זו והסביר ששום דבר לא השתנה מאז הצהרתו הלא מחייבת ב”עובדה”).

ועדיין, אף שהכרזה רשמית עדיין רחוקה, כניסתו האפשרית לפוליטיקה מדאיגה עד כדי כך את הכנסת שהח”כים כרמל שאמה ורונית תירוש יגישו – בנפרד – הצעות חוק שגוזרות צינון של שנה על איש תקשורת שמבקש להתמודד בבחירות.

ב”ארץ נהדרת” – אולי הססמוגרף הלאומי האמין ביותר – כבר הכינו ללפיד סיסמת . קמיל פוקס פרסם סקר שהעלה שמחצית מבוחרי קדימה “נוטים” לתת את קולם ללפיד. ואייל ברקוביץ’ פתח בקבוק שמפניה ב”אולפן שישי” והכתיר אותו כראש הממשההה .

הכתבה ממעריב, 2010 (צילום: ארכיון מעריב)הכתבה ממעריב, 2010 (צילום: ארכיון מעריב)

“כנראה שהוא שווה הרבה”

ובכל מקום רוחשות השמועות: לפיד נפגש עם חיים רמון לשיחה על הליכה משותפת, והשניים אפילו דנו ברעיון של חבירה לאריה דרעי (רמון: “חוץ מזה שיש אנשים עם שמות כאלה, שום דבר בדיווח הזה לא אמיתי”); לפיד כבר גייס את אופיר פינס לרוץ לצדו (פינס: “גם אני שמעתי את השמועות. לפיד נועד עם בוז’י הרצוג (הרצוג: “בסך הכל צילמו אותנו שותים קפה ביחד”); לפיד הציע לדן חל לפיד פנה לראובן אדלר שיארגן לו קמפיין (אדלר: “לא היה ולא נברא”); לפיד נפגש גם עם ציפי לבני ודסקס איתה על שילוב זרועות אפשרי בקדימה.

כמו כל איש תקשורת במעמדו, לפיד נפגש דרך קבע עם בכירים במערכת הפוליטית. ” “כל מי שי

“איפה שאני מסתובב, לא מפרגנים לו, מתייחסים אליו כביכול בביטול, אבל אני מכיר את כל הקודים. הם פשוט חוששים ממנו. האור האדום נדלק: סכנה. אם הפוליטיקאים לא היו מפחדים ממנו, הם לא היו טורחים כל כך הרבה לשכנע למה הוא לא מתאים ולמה אין לו סיכויים”.

השאלה המיידית היא באיזה תפקיד פוליטי הוא חפץ. פרשנים ופוליטיקאים מסכימים שהוא יכול להיבחר בפריימריז של כל מפלגה שירצה להתמודד במסגרתה, אבל ברור שלפיד לא ינטוש את עמדתו הנוחה בתקשורת בשביל להצטופף בספסלים האחוריים של הכנסת יחד עם עינת וילף וציון פיניאן.

יאיר הוא לא טומי, איש שנהנה לצעוק ולהתעמת. הטמפרמנט האישי שלו, והפרסונה הפוליטית שנגזרת ממנו, מכתיבים לו לפעול בתוך הקונסנזוס, לייצג מגזרים דמוגרפיים רבים, לפעול לדו-שיח, להשיב לחברה הישראלית את תחושת האחווה והגורל המשותף שאיבדה – ובקיצור להיות מנהיג.

טומי לפיד (צילום: פלאש 90)טומי לפיד (צילום: פלאש 90)

המאמי הלאומי

על הנייר, שינוי הייתה אמורה להיות הבית הפוליטי ההולם ביותר גם ללפיד הבן: מפלגה ניאו-ליברלית, שממוקמת במרכז המפה, מקדמת את האינטרסים של המעמד הבינוני, יוצאת נגד הטפילות החרדית, תומכת ברעיון שתי המדינות, ומקטרת (בעצם מי לא?), על שיטת הממשל הבלתי אפשרית בישראל.

בבחירות האחרונות הופיעו דיוחint לפיהם פורז ולפיד הזמינו סקרים שבדק את ס & כapperei “פורז בעצמו אמר לי אז שהזמין סקרים כדי לראות אם יש אפשרות ריאלית שהוא ירוץ עם יאיר תחת המותג של’המפלגה החילונית'”, אומר רביב דרוקר, הפרשן הפוליטי של ערוץ 10.

פורז מכחיש שלפיד היה מעורב. “ניהלנו משא ומתן עם הירוקים.

הלקח של הגמלאים

” כמי שמגדיר את עצמ

חלופה אחרת היא להקים גוף פוליטי יש מאין, מעין קדימה חדשה – אלטרנטיבה ל. פתרון כזה יכול להתאים לאישיותו של לפיד – איש שבא מבחוץ אבל מרגיש נוח בקונסנזוס – וגם לאקלים הפוליטי הנוכחי, שבו ההבדלים בין שמאל וימין הולכים ומיטשטשים והמנהיגים בורחים מהצגת חזון מדיני כמו מהתפרצות של שפעת החזירים.

” פינס יוכל לרכך בעזרת לפיד את תדמית המרדן שעושה צרות; לפיד יקבל ממנו ניסיון פוליטי ממשי ממשי, הבנה של מערכת & מבפנ & ESika אולי כמה מורדי עבודה נוספים שיחפשו שדרוג.

“לא הייתי מציע לו להיכנס למפלגה קיימת אלא לחבור לאנשים צעירים שמייצגים את רוב הציבור הישראלי והיום אין להם ייצוג”, אומר אמנון רובינשטיין, מאנשי שינוי ההיסטורית ומי שהקים באמצע שנות השבעים, יחד עם יגאל ידין, את ד”ש. “הייתי מציע לו ” יש ראשי עיר מצליחים בצורה לא רגילה וחובה להכניס אותם לפוליטיקה המכזזי. בכל מקרה, זה לא קל. אם אין לך מימון, קשה להחזיק את הראש מעל המים”.

פרשנים פוליטיים אחרים אומרים שהקמת מפלגה חדשה היא פתרון בעייתי ועמ מלמי “

דרוקר מסכים. “אדם מצביע על סמך מרכיבי זהות עמוקים. לא סתם ארתור פינקלשטיין שואל בכל סקר: האם אתה קודם כל ישראלי או קודם כל יהודי. ההגדרות של שמאל וימין תמיד ביטאו דברים הרבה יותר עמוקים מאשר כן או לא לוותר על השטחים. לא סתם הימני מצביע היום לימין למרות שלא אכפת לו לוותר על השטחים, והשמאלי מצביע לשמאל למרות שהוא כבר לא מאמין שיש פרטנר פלסטיני. ההבדלים טושטשו, זה נכון, אבל לא מרכיבי הזהות העמוקים שמכתיבים אותם. הח? לוקה השבטית הזאת קיימת כי זה המבנה של המפה הפוליטית”.

יאיר לפיד (צילום: ליהיא לפיד)יאיר לפיד (צילום: ליהיא לפיד)

אג’נדה שמג’נדה

רונן צור מאמין, באופן פרדוקסלי, שעיקר האפיל הפוליטי של לפיד היום הוא בעובדה שהוא עדיין רק פוליטיקאי בפוטנציה, איש חסר מחויבות לציבור של מצביעים, חברי מפלגה ושתדלנים. “עיתונאי נהנה מהיכולת לנסח את האג’נדה ללא לחצים קואליציוניים, אין אחריות על יישום, על יכולת הוכחת ביצוע. הוא כותב, חלק מסכימים וחלק לא, ואחרי שבוע הוא כותב משהו אחר. המבחן האמיתי יגיע ביום שבו הוא יכריז שהוא מועמד. שם תיבחן היכולת למכור את האג’נדה לציבור.

ג’ודי ניר-מוזס-שלום טוענת שהאג’נדה המדויקת שלפיד יקדם לא תשפיע על סיכו. “אני לא חושבת שיש הרבה אנשים בישראל שח “לכן אני חושבת שלא צריך לשפוט אותו לפי עמדות אלא לפי העובדה שהוא פעיל בכל כך הרבה גופים התנדבותיים, ושהוא נותן לאנשים מזמנו וכספו ומרצו. שני הבעלים שלי באו מהתקשורת, וזה לא דבר שקורה בן לילה. מה שחשוב הוא שאין הרבה אנשים אמיצים במדינה הזאת בשביל להיכנס לפוליטיקה ויאיר לפיד הוא אחד המעטים שיש להם אומץ”.

בלהט הויכוח הנוכחי קל לשכוח שיאיר לפיד עשוrecht “אני מעריך שבסופו של דבר הוא לא יתמודד”, אומר חבר כנסת שעשה מהלך דומה. למה לו לוותר על העמדה הנוחה שהוא נמצא בה כעת, שבה הוא יכול להשמיע את דעותיו להשפיע כעיתונאי להrecht

“כשאתה נכנס לפוליטיקה אתה כבר לא חסין. אתה מסיר מעליך את כל חומות ההגנה שבנית לעצמך כאיש תקשורת. אתה הופך למטרה לגיטימית להתקפות – וככל שאתה מוכר יותר כך ההתקפות יותר קשות. מחפשים אותך ובודקים כל דבר – כסף, בילויים, הוצאות – הכל נתון לביקורת ארסית. גם אם אתה חושב שאתה יודע למה אתה הולך, אתה לא מתאר לעצמך עד כמה זה קשה וטובעני ומסובך. אם הוא שוקל את זה ברצינות הייתי מציע לו לשקול שוב. כי להיות חבר כנסת זה ג’וב די גרוע, בוודאי למי שבא ממשכורת כמו שלו”.

יאיר לפיד (צילום: אבשלום ששוני)יאיר לפיד (צילום: אבשלום ששוני)

“הקוד הפתוח”

לאנשים כמותו. “בעולם המחשבים יש פיתוח טכנולוגי שנקרא ‘הקוד הפתוח’. אנחנו בתקופה פוליטית של קוד פתוח. הכל פתוח לכולם. אנשים שמצביעים למרצ יכולים מחר להצביע לציפי לבני, ואלה שהצביעו ללבני יכולים להצביע לליברמן. אין הסגירות שאפיינה בעבר את המחנות. בתקופה כזאת פופולריות אישית הרבה יותר חשובה מאג’נדה פוליטית”.

אבל האם, בשלב העוברי של שאיפותיו הפוליטיות, אפשר בכלל לדבר על רלה שמה? ההנחה של רוב הפרשנים היא שלא קל לתרגם נקודות רייטינג לקולות בקלפי. הם מאמינים שלמרות הנבואה האופטימית של אייל ברקוביץ’, עדיין מוקדם מדי. “

לגישתם, אף שהוא אחד האנשים הפופולריים במדינה, ועם כל הבידוריזציה שהשתלטה על השיח הציבורי (הח”כים אפילו השתתפו השבוע בבחירת השיר שיישלח לאירוויזיון), הציבור עדיין יודע היטב מה ההבדל בין בחירות לבין משלוח אס?אם? אסים ל”האח הגדול”. כך שלפיד יצטרך לעבור טירונות מפלגתית-עסקנית כמו כל אחד אחר, לפני שיגי.

“הוא עדיין לא החליט שהוא הולך לפוליטיקה, אבל אין לי ספק שהוא רוצה את זה כי החיים שלו מאוד נוחים עכשיו”, אומר אמנון דנקנר, חבר קרוב של טומי ז”ל וגם של בנו. “העניין של לרצות מאוד חשוב בפוליטיקה. אני לא רוצה לדבר בשמ

הוא מכין את עצמו בצורה מאוד יסודית לאפשרות שייכנס. והרצינות שלו אומרת משהו. כלומר, כשניג? שים לשפוט כמה הוא שווה, זו לא גישה נכונה לשפוט על פי מה שקורה עכשיו. צריך לחכות עד שהוא ייכנס לזירה. אז יתגלו אצלו תכונות שעוד לא התגלו בו עד היום”.

Januar 2010


Source: Maariv.co.il – פוליטי – מדיני by www.maariv.co.il.

*The article has been translated based on the content of Maariv.co.il – פוליטי – מדיני by www.maariv.co.il. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!