קרפתוס – אי הרוחות הטובות – יוון

“אני מתכוונת להשתזף כל החופשה”, הכריזה בהתרגשות הנערה המתבגרת שישבה מאחורי בטיסה, למראה האי המתקרב מבעד לחלון המטוס. הנושא הזה לא היה אצלי ברשימה. אפשר להשתזף גם בתל אביב, לא?

האי קרפתוס נמצא במקום טוב באמצע בין רודוס וכרתים, ושייך לאיי הדודקאנב הוא פחות מוכר ועמוס מאשר האיים הפופולריים ולכן מיהרנו לשם.

קרפתוס הוזכר כנמל עגינה בדרך במסע הארגונאוטים המפורסם של אפולוניוס מרודוס בעת עת עת עת & מיון וחופי לוב אל כולחיס במערב גאורגיה, לחיפוש אחר גיזת הזהב.

בעיירה פיגדיה (Pigadia), בירת האי, שנקראת גם פשוט קרפתוס, הוריד אותנו האוטובוס במלון אלימונדה מארה הגדול (מדי בשבילי). עם מטען של של 5 כוכבים, יש במלון הזה הכל – בריכה גדולה נושקת לים, חוף ם פרטי מתקנים רבים… הוא נחשב ם פרטים באים די רבים מרחק מרחק מרחק ל & למרכז & בא & דwor קרוב מרחק מרחק מרחק ל ppe –lassen בא & ד ד & קרeicht – מרחק מרחק מרחק ל & למרכז & בא & ד ד & קר מרחק מרחק מרחק ל ל & למרכז & בא ד ד & קרwor מרחק מרחק מרחק מרחק ל → למרכז & בא & ד ד & קר מרחק מרחק מרחק ל vonכbür בא & ד & קר & מרחק מרחק מרחק מרחק ל → ~ בא & ד ד & קרeicht “

זה הספיק לנו לקחת רכב קטן ולברוח מהעיר. הרי לא באנו בשביל לנפוש במלון.

צילום: סימון שמואלצילום: סימון שמואל

צילומים: גיל אל עמי (למעט אם מצויין אחרת)

צילומים: גיל אל עמי (למעט אם מצויין אחרת)

אל ההרים והפיתולים

נסענו מערבה. תוך שתי דקות אתה הרחק מהעומס של המלונות והמסעדות, בהרים שקטים ומבודדדדד. מעט מאוד מכוניות נוסעות בפיתולים של האי, והם צרים ויפים.

כפר קטן או שניים, וחיש קל הגענו לחוף המערבי, ולכפר פיניקי (אולי היו פה פיניקים והשתמר השם?) – כפר (אקס) דייגים. מזח קטן, כמה סירות, מעט מסעדות וטברנות. ” טרי ונהדר! מהטובים שאכלתי (יש חשד שהתפאורה המרהיבה של המעגן הקטן בדמדומים השביח).

בערב הטיילת בפיגדיה הומה תיירים וטברנות. אנחנו מצאנו את “המקום של סופיה” (SOFIAS PLATZ), בניהולה של סופיה הסימפטית והאנרג. יש גם אחרות וטובות.

למחרת נסענו צפונה בדרך האורך הראשית באי. זה לא הפריע לה להתפתל בפראות ימינה ושמאלה מרוב התלהבות מהנוף. בתחילה התקרבה למצוקים מעל החוף וזכינו לתצפיות יפות מאין כמותן. נכנסנו לכפר אפרי (APEI) אולי נכון יותר, עדיף שהרוב יחמיצו כדי להשאיר את הכפר בשקט…

הווera בנוrecht פה עדיף לא למהר, אפשר ליהנות משוטטות בכיף, וליהנות מהניווט. וגם אם טעיתם, “מטעויות לומדים”, ובמקרה הזה גם נהנים. “

כמו הכבישים האלה. צריך לדעתי להגדיר “שמורות כבישים צרים”, שאותם ישאירו יפים כמו שהם עוג פ. “להגיע מהר יותר”.

” מתברר שזה כפר עשיר שהרבה מתושביו מתפרנסים בארה”ב ובאים לכאן לחופשות.

זה הזמן לעצור לשבת ולשתות קפה יווני.

אחד הדברים הטובים הראשונים שפגשנ

מאפרי, אם יש זמן, אפשר לנסוע עוד קצת מערבה, לכפרים וולדה ואותוס, ואפשר לחזור לדרך המלך בכביש מקביל.

צילום: סימון שמואל

צילום: סימון שמואל

צפונה לאולימפוס

OLYMPOS. ” כנסיות פוטוגניות מבצבצות על ראשי גבעות. אני לא שבע מלעצור בתצפיות ללא הרף (זהירות על הרכב בעצירה, השיפועים חדו).

עוד כמה דקות נסיעה מפותלות (מרחק של כשעה רבע מהבירה ללא עצירות) והנה זה מגיע בבת אחת אחת אחת אחת אחת עצירות).

הכפר אולימפוס, פסגת האי. “

אולימפוס. לא סתם קיבל הכפר את השם הזה. בהר אולימפוס המקורי בצפון יוון שכנו המוזות, ואין ספק שזה מקום מעורר הפק שזה מעורר הורר.

מחנים את הרכב בכניסה לכפר (אין כניסה לשטח הכפר לכלי רכב, וגם אי אפשר) ונכנסים לסמטה מאין כמוה. אנשים מסבירי פנים ומחוי & arf era, דוכני אוכל, טברנות, נופי הכפר היפה ניבטים מכל גומחה, חלון או או מרפסת. שרידי טחנות רוח. צמרמורת אחזה בי מרוב התרגשות מהיופי.

צילום: סימון שמואל

צילום: סימון שמואל

זוהי “שמורת טבע” או מוזיאון חי של בנ הבנוי כנגד כל היגיגwor: בלי מקורות פרנסה ברורים כמו דייג או שדות פתוחים.

הסיפור המוצפן כאן ומסביר את התעלומה הוא שכפר הדייגים דיאפני הנמצא לא הרחק (8 ק”מ) בחוף המזרחי, סבל במאות 8-7 לספירה מהתקפות בלתי פוסקות של פיראטים סרסניים (“מזרחים”), עד כי תושביו ברחו להרים והקימו את הכפר במקום נסתר ובלתי נגיש (בגרסה אחרת הגיעו תושבי אולימפוס מהעיר העתיקה הלא רחוקה וריקוס, ליד הכפר אבלונה). מכיוון שאין כאן שדות פתוחים הם הקימו בעמל רב טראסות חקלאיות כדי לייצר את מזונם. טחנות רוח ניצלו את הרוח הבלתי פוסקת לייצור קמח.

בשנים האחרונות גילו התירים את המקום המי ” בכפר אפשר לראות תלבושות מסורתיות ואומנויות עתיקות ולשמוע ניב מיוחד מיוחד . הכפר היה מבודד לגמרי ובעל שלטון עצמי עד המאה הקודמת, ועד שנות הל-80 לא ה.

אכלנו צהרים בטברנה “אולימפוס” בבעלות אנה. תבשילים טעימים ונוף נהדר.

אל חוף דיאפני

המשכנו לחוף הכפר הקטן דיאפני. שקט מאין כמוהו, ים תורכיז נהדר, אוושת הגלים העדינים, כמה טברנות רגועות. הזמן עמד מלכת. לא נצפה באופק לא פיראט ולא שודד.

בבית הקפה-מסעדה Chrissi Akti של פופי ווסיליס, הגישה לנו פופי הנפלאה אייס קפה עם גלידה, מיוחד וטעים. הבטנו על הים ומיד החלטנו להישאר כאן לשארית חיינו.

בערב הנעימה את זמננו להקה מקומית קטנה בטברנה פלאגוס (PELAGOS), יחד עם אוכל ט. טעמנו סרדינים מעולים.

צילום: סימון שמואל

צילום: סימון שמואל

הליכה בטבע

שביל הליכה חוצה את כל קרפתוס מדרום לצפון באורך 62 ק”מ.

לא מצאנו שבילים מעגליים. נכנסתי לקטע מהשביל במצוקים שמעל הכפר אפרי. ההרים מכוסים חורש ים תיכוני, עם אורנים יפים דומיננטיים, וביניהם אלות המסטיק (גבוהות ממה שאנחנו מכירים), אלות אחרות, שקדיות, וגם צמחי מרווה (ריח עדין יותר מהמשולשת שלנו), כלח, קורנית (טימין), לוטם ועוד. השביל לא חבוט, לא פגשנו הולכי רגל כלל (וגם הכניסה אליו לא ברורה מהאזזר ). אוויר מצויין, נופים וריחות בלי סוף.

אחר כך חזרנ למעלה נמצאות 2 כנסיות יפות ומנזר אחד, עם תצפיות יפות לים. הגבוהה היא כנסיית AGIA KIRIAKI. הכנסיות הכפריות והמנזרים (במיוחד האורתודוקסים) נמצאים תמיד במקומוי הפיי אין ספק שיש כאן השראה, אבל לא ברור איך טיפסו לשם התושבים קודם היות המכ? תעלומה בעיני.

חופים הם (רק) לפעמים

הטיול הזה היה קצר מכדי שיישאר בו זמן לבטן-גב, ובבדיקה התים היו קפואים (וים). באזור הבירה חוף חולי של 4 ק”מ.

צילום: סימון שמואל

צילום: סימון שמואל

מידע שימושי – קרפטוס

בעונת התיירות מתקיימת טיסה ישירה מישראל (ארקיע) פעמיים בשבוע.

מלון בוטיק מדיטרניאן (MITTELMEER)

מלון 5 כוכבים – אלימונדה מארה

יש חדרים ומלונות קטנים בכפרים

אפשר להצטרף לשייט מנמל פיגדיה לחופי האי ה”נסתרים”, ולדיאפני

מפת קרפטוס

————

תודה לעמוס סרי מחברת איילה אל האופק, ולנמרוד עירון הנציג באי


Source: כתבות – מסע אחר by www.masa.co.il.

*The article has been translated based on the content of כתבות – מסע אחר by www.masa.co.il. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!