סערת השקיות: הליכוד הפיל את הצעת החוק של ח”כית מהמפלגה

מליאת הכנסת אישרה היום (רביעי) בקריאה טרומית את הצעת החוק לצמצום השימוש בשקיות נשיאה חד-פעמיות של ח”כ יוראי להב הרצנו וח”כ מיכל רוזין. לפי החוק שאושר, יוגדל ההיטל על שקיות נשיאה חד-פעמיות והתא יורחב ווט.

להצעת החוק הוצמדה הצעה של ח”כ גילה גמליאל מהליכוד, שהעלתה את הצעתה בניגוד לעמדת סיעתה, וגרמה לסערה במהלך ההצבעה במליאה, בזמן שחברי מפלגתה פעלו להפלת הצעתה.

הסערה פרצה לאחר שבהצבעה האלקטרונית נרשם שוויון 22, ח”כ מנסור עבאס הודיע ​​כי הצבעתו לא נקלטה ויו”ר הישיבה ח”כ צביקה האוזר אישר לצרף את הצבעתו ובכך החוק עבר ברוב של 23 תומכים מול 22 מתנגדים. לאחר מחאות מצד חברי כנסת מהליכוד ולאחר בדיקת הייעוץ המשפטי הוחלט כי התוצאה תישאר על שווera 22 – וכך החוק של”כ גמליאל לא עבר עבר עבר עבר עבר עבר עבר עבר עבר עבר עבר עבר לא על על morgen.

הצעה נוספת שהוצמדה של ח”כ מיכל רוזין עברה גם היא ברוב של 23 תומכים מומ 2.

גילה גמליאל (צילום: פרטי)

כאמור, ההצעה מבקשת לחייב את כלל העוסקים הקמעונאים בגביית תשלום עבור שקיות נש & חד & פעמ פעמ & פעמ 9סק & פעמ ע & פעמ ע & 9ך ע & ע ע & 9ך ע & ע ע & ע ע & 9ך ע & ע ע & 9 מ ע & פעמ ע & 9ך ע & פעמ שא & 9נא שא & שא שא & 9נא שא שא & שא & שא;

” כמ

בדברי ההסבר נכתב: “שקיות הנשיאה החד פעמיות יוצרות כמות גדולה ועודפת של פסולת, שאינה מתפרקת במשך מאות שנים, מזהמת את הסביבה, את השטחים הפתוחים, את החופים ואת הים. כיום, החוק לצמצום השימוש בשקיות נשיאה חד פעמיות מחייב גביית תשלום בסך 10 אגורות “

“לפי נתוני המשרד להגנת הסביבה נמצא כי גביית התשלום עבור השקיות האמורות הינו מנגנון אפקטיבי לצמצום השימוש בהן – משנת 2016, בה נכנס החוק לתוקף, נרשמה ירידה של כ- 80% בשימוש בשקיות נשיאה חד פעמיות. כמו כן, חלה הפחתה של בין 78% (ב-2017) ל-72% (ב-2020)

” “

על. כך, עסקים אלו לא ייאלצultur

תמר זנדברג (צילום: יונתן זינדל פלאש 90)תמר זנדברג (צילום: יונתן זינדל פלאש 90)

השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג מסרה: “מברכת על חוק השקיות של חברי הכנסת מיכל רוזין ויוראי להב, שעבר היום בקריאה טרומית. מטרת חוק השקיות היתה ונשארה להביא לצמצום השימוש בשקיות נשיאה חד פעמיות כדי להפחית את כמות הפסולת הנוצרת בעקבות השימוש בהן ואת ההשפעות הסביבתיות השליליות של פסולת זו”.

יו”ר השדולה הסביבתית בכנסת, ח”כ יוראי להב הרצנו: “ישראל מוכרחה להפסיק להשתמש בשקיות ניילון חד-פעמיות, שמזהמות את הסביבה שלנו. הצעת החוק שאני מקדם בימים אלה היא צעד משמעותי בדרך לשם וחלק מהתמודדותה של ישראל עם משבר האקלים. ההצעה היא צודקת, חברתית וסביבתית, שתביא להגברת ההגנה על הסביבה שלנו וגם תקל כלכלית ורגולטורית על בעלי העסקים הקטנים. מדינת ישראל מוכרחה להצטרף לשורת המדינות המפותחות בעולם שכבר אימצו הצעות דומות, ולהביא לשינוי הרגלים. זה הזמן להפסיק לזהם את חופי הים ושמורות הטבע שלנו, ולהתחיל לעשות קניות עם שקיות רב-פעמיות”.

יו”ר סיעת מרצ, ח”כ מיכל רוזין: “חוק השקיות, אותו העלתי עוד בכנסת ה-19 כהצעת חוק פרטית, שינה באופן דרמטי את צריכת השקיות החד פעמיות בישראל. כבר בשנה הראשונה לכניסת החוק לתוקף, נצפתה הפחתה בכ-80% בצריכת השקיות בקמעונאים הגדולים (כ-378 מיליון שקיות נשיאה חד פעמיות). מדובר בשיעור הפחתה של 55% בקירוב בכלל המשק. אך עדיין יש להמשיך ולצמצם את צריכת השקיות הגורמות לנזק רב לסביבה. הצעת החוק שעברה היום בקריאה טרומית אמורה לסתום את החורים שנותרו פתוחים מחוק הראשון ולהגביר את צמצום צריכת השקיות החד פעמיות. עלינו לעשות הכל על מנת לשמור על הכדור שלנו”.

עו”ד עמית ברכה ” ” כיון שהחוק יחול על כלל השקיות, לא ניתן יהיה לחלק גם שקיתת אילו ללא יבי. “

מנגד, חבר האופוזיציה ח”כ אורי מקלב ” זהו חוק שכולו יחסי ציבור על חשבון הציבור”.

חברי מפלגת הליכוד במליאת הכנסת (צילום: נועם מוסקוביץ')חברי מפלגת הליכוד במליאת הכנסת (צילום: נועם מוסקוביץ’)

בתוך כך, האופוזיציה רשמה ניצחון נוסף: למרות התנגדות הממשלה, אושר בטרומית חוק המשווה בין אלמנים ואלמנות בעניין זכאות לקצבת שאירים של חבר הכנסת דוד אמסלם, אליה הוצמדו הצעות של חברי הכנסת שלמה קרעי ויואב קיש. בחוק מוצע לקבוע כי אלמן, בדומה לאלמנה, יהיה זכאי לקצבת שאירים ללא מבחן הכנסה וגם אין לדו &era.

בדברי ההסבר נכתב: “בחוק הביטוח הלאומי יש הבחנה בין אלמן לבין אלמנה לעניין הזכאות לקבלת קצבת שאירים. לפי הוראות החוק, אלמנה כהגדרתה בסעיף 238 זכאית לקבל קצבת שאירים בשל פטירתו של בן זוגה המבוטח, ללא מבחן הכנסה ואף אם אין עמה ילד. לעומת זאת , אלמן זכאי לקצבת שאירים בשל פטירת בת זוגו המבוטחת רק יש עמו ילד או שהכנסתו אינה עולה על סכ סכום המתקבל לפי פרט 1 של ע ט לחול לחוק.

“יתרה מכך, מבחני ההכנסה של אלמן כוללים את כל הכנסותיו – מעבודה, במידה והוא עדיין עובד, מפנסיה ששילם עבורה כל חייו, מקצבת אזרח ותיק, ובתנאים מסוימים גם מקצבה המשולמת בשל רדיפת הנאצים וקצבאות אחרות. מוצע לתקן את ההבחנה האמורה וחסרת ההיגיון בין אלמן “


Source: Maariv.co.il – פוליטי – מדיני by www.maariv.co.il.

*The article has been translated based on the content of Maariv.co.il – פוליטי – מדיני by www.maariv.co.il. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!